כיצד להימנע מהתקנת מזגן רועש

​קיימים שלושה סוגי מזגנים:

  1. מזגן חלון – ממוקם בקיר החלון החיצוני של חדר, ומכיל מדחס, מעבה, מסנן אוויר ומפזר אוויר.
  2. מזגן מפוצל – במזגן זה יחידת העיבוי הכוללת מעבה, מדחס ומאוורר, נמצאת מחוץ לדירה. מסנן האוויר ומפזר האוויר נמצאים בתוך הדירה והאוויר הממוזג מועבר למקומות הרצויים באמצעות תעלות/צינורות אספקה. מבנה זה מאפשר להרחיק את יחידת העיבוי למקום שבו אינה מפריעה.
  3. מזגן מיני מרכזי – מערכת המורכבת ממספר חלקים המצריכים התקנת צנרת וחשמל ביניהם לצורך הפעלת היחידה. יחידה מיני מרכזית מתייחסת ליחידת מפוח אחת המפזרת אוויר למספר נקודות, והאוויר החוזר מתקבל באופן כללי מכולם.

יחידת העיבוי של המזגן, הנמצאת בדרך כלל מחוץ לדירה, היא הגורם העיקרי לרעש.

#

מיקום המזגן

​יש להתקין את המזגן במקום שבו לא ייגרם מטרד לשכנים באותו בניין ו/או לשכנים בבניינים הסמוכים. יש להקפיד שהמזגן לא יהיה קרוב לחלונות החדרים שבהם נדרש שקט, ובמיוחד יש להרחיקו מחדרי שינה ומגורים בדירות שכנות. אפשר למקם את המזגן בקפל אנכי של המבנה, שבו אין חלונות, או ליד מרפסות שירות ושטח אחסון. ניתן גם להיעזר במקומות מוסתרים טבעיים הקיימים בבתים – כגון פינות שקועות. בבנייה חדשה רצוי להתקין מסתור עבור כל המעבים שיהיו בבניין, וצריך להתחשב בעובדה שגידול במספר המזגנים מעלה את רמת הרעש. יש להבטיח שהרמה הכוללת של הרעש לא תעבור את המותר.
#

מפלס הרעש

​בדרך כלל רמת הרעש הצפויה ממזגנים במרחק של מטר מהמזגן היא בטווח שבין 50 ל-75 דציבלים. ההבדלים במפלסי הרעש המוקרנים מהמזגנים השונים הנם בהתאם לסוגי המזגנים והספקיהם ולרמת תחזוקתם. ההפרשים יכולים לעלות על 20 דציבל. לעובדה זו חשוב לשים לב בעת הרכישה.

פרסום

על פי התקנות למניעת מפגעים (מניעת רעש), התשנ"ג-1992 (תקנה 12) יצרן או יבואן של מזגן חדש חייב לסמן על גבי המזגן פרטים אלו:

  1. הספק הקול המרבי של המזגן, כמפורט בתקן ישראלי 994 חלק 3
  2. מזגני אוויר: שיטות מדידה אקוסטיות במעבדה. בתקן הוגדרו שיטת ותהליך המדידה, דרישות לחדר אקוסטי ולמכשור הנדרשים לביצוע המדידות.
  3. המרחקים מהמזגן, מחוץ לבניין, שבהם מפלסי הרעש המרביים לא יעלו על 40, 45, 50, 55 60, 65, 70, 75, 80 דציבל כדי לאפשר בדיקת עמידה במפלסי הרעש הקבועים בתקנות למניעת מפגעים (רעש בלתי סביר), התש"ן-1990.

 

פרסום

כאשר המזגנים מתיישנים ניתן להפחית את מפלס הרעש, למשל, באמצעות החלפת מנוע ושימוש בכנף משופרת. ההפחתה תתבטא בדרך כלל בירידה של עד 15 דציבל. מאחר שהתקנות מחמירות יותר בשעת לילה (בין 22:01 ל- 05:59), הרי שאם קיימת חריגה במפלס הרעש של המזגן בשעות הלילה ואין אפשרות מתאימה להפחתת רעש המזגן, לא תותר הפעלתו בלילה.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל "אייר נט ". אייר נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום התעשייתי באייר נט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

הסוכנות להגנת הסביבה של ארה"ב (EPA) פרסמה את חוק ה-SNAP הסופי

01/06/2024

חומרי קירור - הכללים והתקנות באיחוד האירופי ובארה"ב

28/05/2024

ריקול למאוורר שמיבאת חברת ארכה

23/05/2024

המוצר יורד מהמדפים מיידית: סכנת התחשמלות

22/05/2024

מה הסיכונים בעבודה של מתקין מזגנים ביתיים/מתקין תעלות מיזוג אוויר
סוף סוף ניתן יהיה להיות מהנדס רשוי ורשום - במדור מיזוג אוויר
הסוכנות להגנת הסביבה של ארה"ב (EPA) פרסמה את חוק ה-SNAP הסופי

01/06/2024

חומרי קירור - הכללים והתקנות באיחוד האירופי ובארה"ב

28/05/2024

ריקול למאוורר שמיבאת חברת ארכה

23/05/2024

המוצר יורד מהמדפים מיידית: סכנת התחשמלות

22/05/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום