חיידקים במזגנים – זהירות

המזגן יונק וממחזר את האוויר שנמצא בחלל החדר. הוא לא עושה שום פעולת ניקוי או חיטוי לאוויר ואינו מכניס אוויר חדש מבחוץ.

אוויר הבא מבחוץ בחודשי הקייץ נותן אמנם תחושה לחה ודביקה אך מבחינת צפיפות החיידקים – הוא נקי בהרבה מהאוויר המסתחרר בחדר.

מערכות המיזוג ומזגנים למיניהם אינם מכניסים אויר נקי לחללים אותם הם ממזגים, וזה כולל מזגן עילי, מזגן רצפתי, מזגן מיני מרכזי ומזגן מרכזי. במערכות מיזוג מוסדיות גדולות קיים לפעמים גם מרכיב של אוויר צח אך לא תמיד במידה מספקת.

פרסום

מזגן או מערכת מיזוג אוויר הם בית גידול אהוב מאוד על חיידקים , עובש , בקטריות ופטריות האחראים על תחלואות שונות שלעיתים אין אנו מייחסים אותן למזגן. אסטמה, שיעול כרוני, נזלת כרונית, כאבי ראש, גירוי וגירוד בעיניים ותופעות נוספות עלולות להיות תוצאה של נשימת אוויר ממוזג ומזוהם באופן קבוע.

מדוע זה כך?

לכל מזגן יש פתח יניקת אויר היונק אוויר מהחלל אותו הוא מקרר (ולא מבחוץ). המזגן בנוי כך כדי לחסוך אנרגיה, שכן – חסכוני יותר לקרר אוויר קריר מהחדר מלקרר אוויר חם ולח מבחוץ. כתוצאה מכך המזגן ממחזר את האויר בבית או במשרד ומקרר אותו שוב ושוב. אנו נושמים את אותו האוויר שכבר נשמנו – אנו והאנשים שסביבנו, ולכן – באופן טבעי הוא מכיל כמות הולכת וגדלה של וירוסים וחיידקים לעומת אוויר צח.

בתהליך הקירור עובר האויר דרך המסננים (פילטרים) והסוללה (רדיאטור) של המזגן – שהם חלקים לחים המהווים בית גידול מועדף למזהמים ביולוגיים כגון עובש, פטריות וחיידקים המתיישבים ומתרבים בתוכם. את כל אלו אנו נושמים כשאנו נמצאים בחלל ממוזג. מזהמים אלה מתרבים גם בתעלות מערכת מיזוג האוויר הנמצאות בכל חדרי המשרד והבית, בפתחי יציאת האוויר ובחלקים הנסתרים והגלויים של מערכת המיזוג.

ניתן לעיתים להריח ריח רע מהמזגן, ריחות עובש או ריח המזכיר כביסה רטובה שלא התייבשה זמן רב. נשימה של אוויר רווי מזהמים עלולה לגרום לכאב ראש, גירוי בעיניים, ומיחושים שונים. תופעה זו עלולה להחריף ולהגיע למצב הנקרא – תסמונת הבניין החולה (The Sick Building Syndrome) מצב בו הבניין כולו נגוע במזהמים.

איך תדעו אם המזגן שלכם מזוהם ?

  1. אם המזגן לא עבר ניקוי וחיטוי בשנה האחרונה?
  2. אם אתם רואים על גבי המזגן לכלוך (אבק)?
  3. אם יש על המזגן כתמים שחורים, אפורים, לבנבנים או צהבהבים?
  4. אם המזגן מפיץ ריחות רעים, ריח עובש, ריח של כביסה רטובה?
  5. אם יש נזילה במזגן (ייתכן ומגש הניקוז או צינור הניקוז סתומים במזהמים ביולוגיים ואבק?
  6. אם אתם חשים צריבות בעיניים, כאבי ראש, בחילות ומיחושים נוספים?

אז מה עושים??

חשוב מאוד ואף הכרחי להשאיר חלון פתוח ולאפשר זרימה תמידית של אוויר צח מבחוץ פנימה, גם כאשר המזגן עובד או מערכת המיזוג פועלת.

מומלץ ביותר לנקות כמו גם לחטא את המזגן אחת כמה חודשים. ניתן לנקות ולחטא מזגנים בקלות רבה:

חיטוי המזגן: ראשית – יש לוודא שהמזגן מקרר ונקי – אם לא – יש לנקותו בחומרים מיוחדים המיועדים לכך. כאשר המזגן תקין ונקי פשוט מתיזים על כל חלקי המזגן בקלין-אייר(Clean-Air™) הנו חומר המיועד לחיטוי מזגנים ומערכות מיזוג מחיידקים, בקטריות, עובש ומזהמים ביולוגיים שונים. הוא נבדק במעבדות והוכח כבטוח לחלוטין ויעיל ביותר.

קלין-אייר משמש כבר שנים לחיטוי מזגנים קטנים וגדולים וניסיון העבודה איתו הוא רב ביותר. תכשיר זה משמש לחיטוי מזגנים ביתיים, מזגנים ברכב ומערכות מיזוג מוסדיות. בין השאר משתמשים בו לחטא סוללות מיזוג בבתי חולים (העמק, שערי צדק ועוד), מפעלי ומחסני מזון (תנובה, זוגלובק, שטראוס ועוד), בבתי מלון, בתי מ שרדים ועוד רבים אחרים. הקלין-אייר קל ליישום – הוא מגיע בבקבוק עם מתז או במיכלים גדולים ומרסס מקצועי ומתאים לשימוש על ידי אדם מהשורה או בעל מקצוע.

פרסום

חיטוי מגש הניקויז של המזגן: חלק ניכר מהריחות הרעים במערכת המיזוג מגיע ממגש הניקוז. אזור רטוב זה הנו בית גידול מועדף על חיידקים, בקטריות, פטריות ועובש. מגש הניקוז הנו אזור רטוב במיוחד מאחר ומיים הנוטפים מסוללת המזגן ניקווים בו וזורמים ממנו אל צינור הניקוז. משום כך – כל תכשיר נשטף ממנו במוקדם או במאוחר.

לצורך זה פותחה טבליית פאן-קלין. טבליית פאן-קלין (Pan-Clean-Tab™) הנה מוצר שפותח באופן ייחודי לצורך חיטוי מגשי ניקוז ושמירתם במצב נקי ממזהמים ביולוגיים לאורך זמן. הטבלייה – בדומה לקלין אייר™ – מכילה חומר פעיל קוטל חיידקים ועובש ובנוייה כך שצד אחד שלה עשוי ספוג. דרך הספוג משחררת הטבלייה חומר פעיל אל מי הניקוז לאורך זמן, וכך שומרת על מגש הניקוז וצינור הניקוז נקיים מחיידקים ועובש. טבליית פאן קלין  נבדקה במעבדות והוכחה כיעילה ביותר בהשמדת מזהמים ביולוגיים. אנו מבצעים בה שימוש במגשי מאיידים בבתי חולים, מאפיות, בתי מלון, מפעלי תרופות ומזון ועוד.

לסיכום:

שימו לב לריחות היוצאים מהמזגן – ריחות רעים במערכת המיזוג מעידים על הימצאות חיידקים ועובש, אך גם מזגנים שאינם מפיצים ריחות רעים עלולים להוות בית גידול למזהמים המסוכנים לבריאותכם.

שימו לב – האם אתם או מישהו סביבכם סובלים מקוצר נשימה, גירוי בעיניים, שיעול, כאבי ראש, בחילות? האם אתם ממזגים חדרים בהם שוהים תינוקות, ילדים, אנשים מבוגרים, חולים, נשים בהיריון? אל תזניחו את איכות האוויר אותו אתם נושמים. שמרו תמיד על חלון פתוח מעט ועל מזגן נקי מזיהום ומאבק.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל "אייר נט ". אייר נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום התעשייתי באייר נט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

יחידת האוויר הצח מגבירה את היעילות

05/06/2024

הציבור המשיך את המגמה משנים קודמות זיהום האוויר בל"ג בעומר היה נמוך בהרבה מ...

26/05/2024

שכבת מידע חשובה באתר ניטור אוויר בישראל

23/05/2024

המזהם משלם ביוקר- חברת כרמל אולפינים מקבוצת בז"ן נקנסה בסך של 18.7

08/05/2024

הרכב הסביבתי ביותר הוא גם החשמלי ביותר.

03/03/2024

Panasonic מרחיבה את טכנולוגיית טיהור האוויר
יחידת האוויר הצח מגבירה את היעילות

05/06/2024

הציבור המשיך את המגמה משנים קודמות זיהום האוויר בל"ג בעומר היה נמוך בהרבה מ...

26/05/2024

שכבת מידע חשובה באתר ניטור אוויר בישראל

23/05/2024

המזהם משלם ביוקר- חברת כרמל אולפינים מקבוצת בז"ן נקנסה בסך של 18.7

08/05/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום