הערכה של פליטות המתאן מכלל שרשרת ההפקה והאספקה של גז מחצבים בישראל שאחראיות על מרב פליטות גזי החממה

תשתיות גז המחצבים בישראל אחראיות על מרב פליטות גזי החממה, ובתוכן גז החממה העוצמתי מתאן אשר נפלט הן משרשרת ההפקה והאספקה של גז מחצבים וממטמנות פסולת; המשך ההשקעה והשימוש בגז מחצבים יסכן את יכולתה של ישראל לעמוד ביעדי האקלים שלה ובמחויבויותיה הבין-לאומיות

 

המשרד להגנת הסביבה מפרסם לראשונה הערכה של פליטות המתאן מכלל שרשרת ההפקה והאספקה של גז מחצבים בישראל ופעולות להגברת ניטור מקורות הפליטה ולצמצומם

פרסום

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "משבר האקלים הוא איום ממשי על האנושות, ועל מדינת ישראל לעמוד ביעדי האקלים שהציבה לעצמה כדי להיאבק במשבר הגדול של דורנו, יחד עם שאר מדינות העולם. העבודה המקצועית שביצע המשרד להגנת הסביבה שופכת אור נוסף על היקף הפליטות של גזי החממה נוצרות מעצם השימוש של ישראל בגז המחצבים. על ישראל להיגמל מדלקים פוסיליים ומזהמים בהקדם האפשרי, תוך מעבר לשימוש באנרגיות מתחדשות – במטרה לאפס פליטות כפי שהתחייבנו, ולמען עתיד הדורות הבאים"

 

? לדוח המלא: https://did.li/lEPNf

המשרד להגנת הסביבה מפרסם לראשונה הערכה של פליטות המתאן מכלל שרשרת ההפקה והאספקה של גז מחצבים בישראל ופעולות להגברת ניטור מקורות הפליטה ולצמצומן.

השימוש בגז מחצבים בתחנות כוח, במפעלים ובבתי זיקוק בשנת 2020 אחראי לפליטה של כ-23 מיליון טונות שווה ערך פחמן דו חמצני, שהם כ-30% מסך פליטות גזי החממה של ישראל בשנה זו.

גז החממה מתאן הוא המרכיב העיקרי בגז המחצבים ונפלט לאטמוספירה באופן מוקדי ולא מוקדי לאורך כל שלבי תהליך הפקת הגז מהבאר ועד לצרכן הקצה. מתאן הוא גז חממה עוצמתי פי 28 יותר מזה של פחמן דו חמצני (בחישוב השפעתו על פני 100 שנה).

הדוח האחרון של הפאנל הבין ממשלתי לשינוי אקלים, ה-IPCC, שם דגש על היקפי פליטת המתאן העצומים ממערכות גז בעולם ועל הצורך הדחוף להפחיתן, כאשר עד היום פליטת מתאן כבר הביאו להתחממות של כ-° C0.5 מתוך כ-1.3 מעלות התחממות שכבר התרחשה.

המשרד להגנת הסביבה, בשיתוף חברת הייעוץ DHV, ביצע עבודת עומק לכימות הפליטות השנתיות של גז החממה מתאן מכלל שרשרת ההפקה והאספקה של גז המחצבים בישראל (מהבארות בים, דרך האסדות והצנרת ליבשה, ועד שהגז מגיע לצרכני הקצה), וגיבש סדרת פעולות לשיפור יכולת המעקב, הניטור והכימות של הפליטות ולהפחתתן.

מתוצאות העבודה עולה, כי סך פליטות מתאן ממערך ההפקה והשינוע של גז המחצבים בישראל בשנת 2020 נאמד בכ-8,863 טונות מתאן, השווים לכ-0.3% מסך פליטות גזי החממה CO2eq של ישראל בשנה 2020.

בנוסף, העבודה מפרטת את מקטעי השימוש בגז כדוגמת מקטע ההולכה, שבהם נדרש להגביר את פעולות הניטור והמדידה. לאור עבודה זו, המשרד פועל לדיוק אמינות הנתונים מכלל מערך הגז באמצעות דרישות דיווח רגולטוריות מגורמים מפוקחים, חברות המפעילות את אסדות הגז וחברות האחראיות על ההולכה והחלוקה של הגז.

פרסום

מסקנות העבודה, בין היתר, מעלות כי בסקטור הגז והנפט הנחשב לאחראי הגדול ביותר על פליטות גזי חממה, ישנם פערים בין דיווחי החברות להערכות הפליטות בפועל. על כן, הוסיף המשרד להגנת הסביבה דרישות ניטור ובקרה וימשיך לבחון את שיטות וטכנולוגיות חדשניות לצמצום פערי מידע.

העבודה מתבססת על המדריך העדכני ביותר של פאנל המומחים הבין-ממשלתי לשינויי אקלים (IPCC) משנת 2019, ובוחנת את הגישות הנהוגות במצאי פליטות גזי חממה לאומיים של מדינות מובילות אחרות. בהתאם למדריך, שיטות כימות הפליטות מחולקות ל-3 רמות (Tiers) שונות המשקפות את רמת הרלוונטיות והדיוק של הנתונים ביחס לכל מקטע ואף תת-מקטע במערך הגז.

רמה Tier 1 נחשבת כפחות מדויקת, מאחר והיא מתבססת על מקדמי ברירת מחדל כלליים לאומדן הפליטות ללא התאמה לטכנולוגיות, רגולציה ומאפיינים הספציפיים של המדינה ושל שדה הגז. לעומת זאת, רמה Tier 3 מבוססת על פעולות לניטור וכימות בפועל בשטח, ועל כן מדויקת הרבה יותר – לעיתים בפערים של סדרי גודל.

בעבודה בוצע תיעדוף לשיטות כימות ברמה Tier 3, ובכלל זה על בסיס דיווחי פליטות מבוססי ניטור ודיגום המוגשים למערכת המפל"ס, אשר נבדקים ומאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה. באותם מקטעים שעבורם עדיין לא היו נתונים מספקים ברמת דיוק גבוהה, נאמדו הפליטות ברמת הדיוק הנמוכה יותר Tier 1 המבוססת על מקדמי פליטה.

המשרד ממשיך במעקב ואכיפה על דרישות לצמצום הפליטות שכבר מיושמות מזה מספר שנים הן בסקטור גז המחצבים והן בסקטור הפסולת, וימשיך להרחיב את אמצעי המעקב והניטור לפי מקטע ומקור פליטה, לרבות מטמנות ותשתיות גז מחצבים.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל "אייר נט ". אייר נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום התעשייתי באייר נט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

הרכב הסביבתי ביותר הוא גם החשמלי ביותר.

03/03/2024

Panasonic מרחיבה את טכנולוגיית טיהור האוויר

30/09/2023

חדשנות בשדה הקרב על איכות האוויר בחינוך

18/09/2023

מזגן טבעי: חמישה צמחים להפחתת החום בבית

08/08/2023

האם מיזוג האוויר בחדר המלון מהווה סיכון לבריאותך

05/07/2023

השקעה של כ-8 מיליון שקל ברכישת אוטובוסים חשמליים להסעות תלמידים לבתי הספר

30/06/2023

הרכב הסביבתי ביותר הוא גם החשמלי ביותר.

03/03/2024

Panasonic מרחיבה את טכנולוגיית טיהור האוויר

30/09/2023

חדשנות בשדה הקרב על איכות האוויר בחינוך

18/09/2023

מזגן טבעי: חמישה צמחים להפחתת החום בבית

08/08/2023

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום