השפעת עובש במזגנים ובמבנה על איכות האוויר

העובש במזגן ניתן לטיפול ולניקוי

עובש נמצא מסביבנו בכל מקום:  נבגים מתעופפים באוויר, נדחפים על ידי הרוח ומערכת המיזוג. עוברים מחדר לחדר ומבחוץ פנימה. חודרים למערכת הנשימה שלנו וחלקם נשארים בה לתמיד.

עובש משפיע על איכות האוויר התוך מבנית Indoor Air Quality וידוע שעובשים מפיצים רעלנים באוויר וגורמים לאדם שלל ריאקציות ותסמינים בריאותיים כמו אלרגיות אסטמה ועוד.

נבגי העובש יחכו לתנאים הנכונים של לחות מעל 50%, ונוכחות של מצע אורגני ויתפתחו וישגשגו ויתפשטו כהרף עין. העובש יכול לשגשג על כל חומר אורגני כמו עץ, מצעים, מזרונים, שטיחים, קירות ועוד.

פרסום

במזגנים יש לחות גבוהה תמיד, ובצרוף עם האבק שהצטבר במעמקי המזגן או בתעלות המיזוג נוצרים תנאים להימצאות עובש. למעשה רוב הבתים בארץ חשופים להתפתחות עובש מכיוון שהלחות בארץ באופן כללי גבוהה תמיד מ% 50 .

קשה לדעת מה הוביל למה. האם המזגן הוא האחראי לגידול העובש והפצת נבגים אל הקירות, או שאירוע נזילה או עיבוי יצרו תנאים להתפתחות עובש ומשם זה הדביק את המזגן.

גם חפצים נגועים שהובאו הביתה עלולים להביא איתם מתנות קטנות" ולא נראות: שידה עתיקה שעמדה בחוץ, ספה ישנה שנרטבה פעם ונגועה בעובש שבמזרון, או אפילו מעיל או בגד משוק הפשפשים…

בארץ אין אף גוף שמפקח על הטיפול בעובש. כל אחד יכול לטפל בעובש והבורות אכן רבה.

בארה"ב למשל מתייחסים מאוד ברצינות לנושא העובש. יש כמה רמות של מקצוענים לטיפול בעובש, מקצוענים לאבחון ומקצוענים לשיקום מעובש. בגדול החלוקה היא לפי השטח שנדרש לו הטיפול. מסיים הקורס הנ"ל לדוגמא מורשה לטפל בעובש עד 3 מטר מרובע.

תמונות של מזגן עילי לפני ואחרי ניקיון . רואים היטב את ה"תפטיר" של הפטריה שגדלה

  נקודות חשובות לגבי עבודה עם עובש:

 • בטיפול בעובש חובה להקפיד על מסיכת פנים  מתאימה ושימוש בכפפות. מסתבר שהגוף שלנו מפתח רגישות עם הזמן לחשיפות מרובות אפילו ברמות נמוכות. בעבודות גדולות רצוי חליפת מגן. עובש חודר דרך האף והפה ויכול לזהם גם את העיניים.
 • נפגשתי בהמון מקרים שבהם המאייד של המזגן מיני מרכזי מורכב מעל התקרה במקלחת. טכנאי מזגנים לא חשבו או ידעו את זה. בזמן מקלחת המזגן יונק אוויר לח. זה מתכון בטוח להיווצרות עובש !
 • הרבה שיפוצניקים מטפלים בעובש בלי להבין כלל את הביולוגיה והסכנות שבעבודה. לכן כלל ידוע בארץ ש"העובש חוזר". אם מבינים את חומרי הבנייה את אורח החיים בבית, ואת הביולוגיה של העובש, וקצת כימיה  ועושים טיפול נכון ניתן למגר לתמיד את העובש. ישנם חומרים שונים כמו כלור \ אקונומיקה שלמעשה לא חודרים את שכבת הצבע והטיח ולא מגיעים לשורשי הפיטריה. לכן העובש חוזר. כלור מיועד לשימוש רק על משטחים לא נקבוביים כמו שיש !
 • טיפול לא זהיר ולא מקצועי בעובש בבית יכול לגרום להתפשטות העובש והנבגים בכל חלקי הבית האחרים ולנזק עצום לציוד ריהוט ובעיקר פגיעה בבריאות הדיירים.
 • חובה לטפל במוקד הנזילה על ידי ייבוש מלא תוך 24-48 שעות, כדי למנוע מקרה של עובש.

 עובדות נוספות על עובש:

 • מחקר שנערך בשנת 2004 על ידי המכון לרפואה מצא ראיות שחשיפה לאוויר מזוהם עם עובש יכולה לגרום לזיהומים בדרכי הנשימה העליונות, יכול להחמיר את הסימפטומים אצל אנשים הסובלים מאסטמה, והוא יכול לגרום לדלקת ריאות.
 • עובש יכול להיות מסוכן במיוחד עבור כל אדם עם מערכת חיסון מוחלשת. תינוקות ילדים מבוגרים חולי סרטן בטיפולים, חולים במחלות אוטו אימוניות, מושתלים, וכל מקרה של מערכת חיסון מוחלשת .
 • 1 מכל 6 אנשים שסובל מאלרגיה כל שהיא, יפתח גם אלרגיה ישירה לפטרייה עובש או חיידקים שנמצאים במזגנים
 • עובש ידוע כמשפיע על מערכת הנשימה ומהווה גורם למחלות כמו אסטמה, אלרגיות וברונכיטיס. חמישה אחוז 5% מהאוכלוסייה סובלים מבעיות רפואיות הקשורות בעובש.
 • אלרגיה לעובש מתפתחת עם החשיפה אליו. ככל שנגביר את ההימצאות במקומות שבהם יש עובש, לאט לאט הגוף שלנו יפתח אלרגיה.
 • מחקרים מצביעים שבבתים בהם יש עובש, גדל הסיכון למחלות נשימה בילדים ב – 49%, ובבעיות של נזלת אלרגית ב – 39%.
 • העובש מכלה והורס את המצע עליו הוא גדל. גם בתוך הגוף. נבגים שנשמנו ימצאו בגוף מצע מצוין ( מים וחומר אורגני) ויתחילו להתפתח אם מערכת החיסון לא הצליחה להשמידם.
 • הגרילים של מערכת מיזוג מרכזית עם תעלות מלמדת שכל מערכת המיזוג נגועה בעובש שחור ורעיל

 איך יודעים שיש עובש?

 • לרוב אין צורך לשכור שירותים של מעבדה לבדיקת אויר. ברוב המקרים עלות בדיקה כזו היא מעל 3000 שח. לכן, אלא אם כן יש מקרה של תביעה גדולה נעדיף להשקיע את הכסף בטיפול מהיר על ידי בעל מקצוע שמבין עניין.
 • את העובש מזהים כנקודות שחורות כהות על קירות הבית, על המקלחון, בתקרה, ובכל מיני מקומות רטובים וגם בתוך המזגן ועל חלקי הפלסטיק שלו או בתעלות המיזוג.
 • פטריית העובש היא מסריחה, מצחין בחדר, ריח של כבדות, מחנק, ריח טחב, ריח של "גרביים מלוכלכות" , Dirty Socks. קל לזהות עובש כשהיא מגיעה לריכוז צמיחה מסוים ומסריחה. אבל כבר לפני הריח יש השפעות בריאותיות וכדאי להשמיד עובש לפני שלב הסירחון, שבו היא כבר גם מסוכנת לבריאות.
 • עובש במזגן שולח נבגים לכל הבית . לכן נדיר לראות רק מזגן נגוע אחד בבית. עם קבלת פנייה לשרות אני שולח את הלקוחות לבדוק עם פנס את המזגנים האחרים ולהבין האם הבעיה היא מקומית או של כלל הבית.
 • היכן נמצאים העובשים במזגן? המקום הכי טוב להתיישבות עובשים הוא כאמור בתוך הקרביים של המזגן במיוחד על המאייד שבתוך במזגן ( ביחידה הפנימית ) ועל המאוורר ( שביחידה הפנימית)  כמו כן באמבטיה שם נוצרת עם הזמן בוצה מצחינה שחייבים לשטוף אותה בשלב הניקוי.
 • גודלו של העובש הוא קטן מגודלם של החורים בפילטר ולכן הוא חודר את הפילטר ונכנס אל המזגן, מתיישב, מתרבה ומשגשג. לפיכך ניקוי של פילטרים של המזגן אינו מספיק כטיפול מונע לעובש.
 • חשוב לדעת: לא מטפלים בריח עובש על ידי מפיצי ריח, מסנני פחם או אפילו מייבשי אוויר. עובש חייבים להשמיד מכיוון שהוא מזיק לבריאות.
 • לאחר הניקוי של המזגן חובה לחטא. חיטוי יהרוג את העובשים החיים שאולי נשארו ולא נשטפו אבל לא יהרוג נבגים שמתעופפים בבית ומאיימים לחזור ולשגשג במזגן. לכן יש צורך לעשות חיטוי עם חומר שאריתי, כמו "ננופיקס", שבונה שכבת הגנה ומקשה מאוד על עובשים וחיידקים ווירוסים לגדול עליה.
 • כל טיפול של עובש במבנה או בציוד חייב לכלול גם טיפול ניקוי עמוק וחיטוי שאריתי במערכת המיזוג כדי להקטין אפשרות להתפתחות חוזרת.

פטריית העובש בונה את עצמה במה שמכונה תפטיר. כאן על המניפה של מזגן.

תמונות של מזגן עילי לפני ואחרי ניקיון . רואים היטב את ה"תפטיר" של הפטריה שגדלה

פרסום

פתח של תעלה מזגן נגועה בעובש. בית נגוע בעובש!

הגרילים של מערכת מיזוג מרכזית עם תעלות מלמדת שכל מערכת המיזוג נגועה בעובש שחור ורעיל

פתח של תעלה מזגן נגועה בעובש. בית נגוע בעובש!

מאת:

רענן שמואלי

מנכ"ל ובעלים – משב רוח מומחים לחיטוי מזגנים

[email protected]

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל "אייר נט ". אייר נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום התעשייתי באייר נט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום

תגובה אחת

 1. בוקר טוב
  יש לי בבית לחות גבוהה בדירה שגורמת לנקודות עובש וריח של טחב, האים יש לכם פיתרון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

רשות הגז הטבעי תחלט ערבות של חברות חלוקת הגז הטבעי בסך כולל של כ- 5.3 מיליו...

15/06/2024

יחידת האוויר הצח מגבירה את היעילות

05/06/2024

הבידוד בזכות שיטת ICF של אייקונקס מאפשר חיסכון באנרגיה, ללא חימום בחורף ומע...

03/06/2024

שרשרת קירור משופרת יכולה להפחית בחצי את בזבוז המזון

30/05/2024

הכנסות המדינה המצטברות מתמלוגי הגז חצו את ה-25 מיליארד שקלים,

30/05/2024

מקרר ORNL משתמש ב-PCM כדי לשמור על טמפרטורות נמוכות

28/05/2024

רשות הגז הטבעי תחלט ערבות של חברות חלוקת הגז הטבעי בסך כולל של כ- 5.3 מיליו...

15/06/2024

יחידת האוויר הצח מגבירה את היעילות

05/06/2024

הבידוד בזכות שיטת ICF של אייקונקס מאפשר חיסכון באנרגיה, ללא חימום בחורף ומע...

03/06/2024

שרשרת קירור משופרת יכולה להפחית בחצי את בזבוז המזון

30/05/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום