חוסר רגולציה עשוי להביא לעלייה משמעותית במחירי ההתקנה והתיקון של המזגנים בישראל

 מחירי השירותים והתקנות של מזגנים  בישראל עשויים להגיע להזנקה של מאות אחוזים בשל תקנות חדשות שמגבילות את שימוש בגז המזגנים הנוכחי, מבלי להציע אלטרנטיבה סבירה וזמינה לשוק. זאת ההמשך של תביעה שהוגשה לבית המשפט העליון בנושא זה.

חברות המזגנים מוחות על קיצוץ בכמויות הגז שניתן לייבא, כאשר הממשלה טרם סדרה את הייבוא של גז מזגנים אלטרנטיבי וסביבתי יותר.

הן מעלות במיוחד את העובדה שאין כיום חלופות בנות-קיימא המותרות לשימוש בישראל ושיכולות להוות את הגז המתחרה, ולא ישנם מזגנים שתומכים בגזים אלה. הממשלה, מצדה, אינה ממהרת לאשר את הייבוא של הגז האלטרנטיבי בשל הסיכונים  שהוא שמביא עמו, מאחר שמדובר בחומר מאוד דליק.

לפני חמש שנים, משרד הכלכלה הודיע שהוא מתכנן להפחית את שימוש בגז HFCs, ושחומרים מחליפים מתאימים כבר קיימים, אם כי רובם דליקים ודורשים התאמות בתחומים של בטיחות, תחזוקה ופעילות שוטפת, לפי סוגי המזגנים והמערכות.

פרסום

חברות המזגנים נושאות טענה נוספת: על אף שחמש שנים עברו מאז הכרזת המשרד, עדיין אינו ידוע מתי הגז האלטרנטיבי יהיה זמין בשוק. בינתיים, ביקוש למזגנים בישראל, מדינה עם אוכלוסייה מתרחבת, רק גדל, בעוד ההיצע רק מתקטן. בנוסף, הם מתריעים שאחריות ושירות יהיו נדרשים למזגנים שנמכרים לפחות למשך 3-7 שנים, ושהסבת המזגנים הקיימים לשימוש בגז האלטרנטיבי הוא מעשה שמחייב הוצאות משמעותיות שלא יהיו רלוונטיות.

משרד עוה"ד פרישטיק ונזירי הוסיף במכתב שהחברות שלחו לשרי הכלכלה ואיכות הסביבה: "מדובר במצב חמור שיכול לפגוע ביכולת של הציבור הישראלי, במיוחד האוכלוסייה החלשה, לחיות בתנאים סבירים וממוזגים במדינה שמתמודדת עם גלי חום קיצוניים". על פי התקנות החדשות, כבר השנה יש עליה במחירים שהציבור מרגיש, והעלייה הזו רק עשויה להמשיך. העקרונות שעמדו בבסיס התקנות זקוקים לבחינה מחדש כדי למנוע מצב בו הציבור הישראלי יישאר חסר מזגנים יעילים וסבירים מבחינה כלכלית.

בעקבות כל האתגרים האלו, חברות מזגנים בישראל מבקשות בפניה דחופה לתיקון מיידי של התקנות שמחייבות הפחתה של 40% בייבוא של גז המזגנים הלא-אקולוגי, וזאת עד שהמדינה תסכים לאשר את הייבוא של גז אלטרנטיבי סביבתי – שהאישורים לכך מושהים כבר חמש שנים.

הפניה הזו היא המשך לעתירה שהוגשה לבית המשפט העליון על ידי החברות, שטוענות שהתקנות הנוכחיות מובילות למינון מיותר של מחירי הגז לצרכנים.

במכתב, שנשלח באמצעות עורכי הדין גידי פרישטיק וליהי נזירי ממשרד עוה"ד מיתר, כתבו חברות המזגנים: "פנייתנו זו עוסקת במצב חמור אשר מאיים על עצם היכולת של הציבור הישראלי, בפרט של האוכלוסייה המוחלשת בו, לחיות בתנאי אקלים סבירים ולהימצא בסביבה ממוזגת, במדינה הסובלת מגלי חום קיצוניים"

המכתב מפרט גם כי, לפי התקנות הנוכחיות, הכמויות של גז HFCs שניתן לייבא לשנת 2023 מוגבלות במיוחד, ושההפחתה הכוללת לשנה זו היא 10% לעומת הכמות הבסיס. בשנת 2024, התקנות מתכננות הפחתה של 40% ביחס לכמות הבסיס. "התחלנו לראות את השלכות של זאת בשוק המיזוג השנה, כאשר מחירים עלו באופן חפוז, מה שהביא לבשורת איוב לציבור הישראלי".

עוד, מפורט במכתב כי: "על פי תקנות החומרים המסוכנים (יישום פרוטוקול מונטריאול בעניין חומרים הפוגעים בשכבת האוזון), התשס"ד-2004 חלוקת מכסות היבוא של חומרים מסוג HFCs לשנת 2023, הינה כך שמרבית המכסות מוקצות ליבואנים, ומדרגת ההפחתה הכוללת לשנה זו היא הפחתה של 10% בהשוואה לכמות הבסיס. בשנת 2024 המתקרבת, מתוכננת על פי נוסח התקנות הקיים הפחתה גבוהה יותר – הפחתה של 40% במכסות ביחס לכמות הבסיס".

"כבר בשנה הנוכחית, בה נכנסו ההוראות לתוקף, הורגשו בשוק המיזוג עלויות מחירים חדות הגוברות משמעותית על עלויות המחירים במדיניות החתומות על תיקון קיגאלי, וטמנו בחובן בשורת איוב לציבור הישראלי. עליית המחירים הקיצונית בשוק הישראלי נובעת הן משיטת חלוקת המכסות אשר אינה מבוססת צריכה ואינה עולה בקנה אחד עם עליית המחירים המתונה בעולם, כולל מדינות שאשררו את תיקון קיגאלי, הן בשל היעדר חלופה ראויה. עלויות עודפות אלו מגולגלות אל ציבור הלקוחות בישראל, אשר, לשם הדוגמה, נאלצים כיום לשלם כ-1,500 שקל על מילוי גז מזגנים במקום כ-500 שקל כפי שנגבה בעבר. כל המזגנים שנמכרים כיום בישראל דורשים גז R410 (ממשפחת ה- (HFCsולאור צפי כניסת מדרגת ההפחתה הקרובה, מחירים אלו עלולים לזנק בעשרות מונים, וללא שום אלטרנטיבה".

החברות מפרטות עוד נקודות של דאגה: כאשר יגיעו מזגנים חדשים שתומכים בגז המזגנים החלופי והאקולוגי יותר לשוק, יש להתחשב בצורך לספק שירות ואחריות למזגנים שנמכרים לפחות למשך 3-7 שנים מהמכירה, לפי הוראות האחריות של היצרן בישראל. בנוסף, הם מעירים שהמרת המזגנים הקיימים למזגנים שמכילים גז סביבתי יכולה להיות מאוד יקרה ולא משתלמת.

פרסום

במכתב מפורט כי, לפי התקנות הנוכחיות, יבוא חומרי HFCs לשנת 2023 מוגבל באופן חמור, וההפחתה הכוללת לשנה זו היא 10% מהכמות הבסיסית. בשנת 2024, התקנות מתכננות הפחתה של 40% מהכמות הבסיסית.

בנוסף, הם מוסיפים שהם תובעים את המדינה בבית המשפט העליון על קצב ההתקדמות בנושא זה, מה שלדעתם גורם למינון מיותר של מחיר הגז לצרכנים.

חברות המזגנים מפנות את שיקולי הדעת שלהם לשרי המדינה, מוסיפות כי אם לא יתוקן המצב, הציבור הישראלי ימצא עצמו במצב שבו הוא מאוד תלוי במזגנים להתמודד עם החום הקיצוני, וכאשר מחירי המזגנים יעלו, לא תהיה לו חלופה אחרת.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל "אייר נט ". אייר נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום התעשייתי באייר נט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

הבידוד בזכות שיטת ICF של אייקונקס מאפשר חיסכון באנרגיה, ללא חימום בחורף ומע...

03/06/2024

שרשרת קירור משופרת יכולה להפחית בחצי את בזבוז המזון

30/05/2024

מקרר ORNL משתמש ב-PCM כדי לשמור על טמפרטורות נמוכות

28/05/2024

מה המגבלות של מזגנים תעשייתיים: מתי הם לא מצליחים לקרר

22/05/2024

המאבק על המעבר לגזי קירור ירוקים: ח"כ אייכלר דורש חיישנים חדשים

16/05/2024

מהו המחירון הנכון להתקנת מזגן ? מאמר דעה

15/05/2024

הבידוד בזכות שיטת ICF של אייקונקס מאפשר חיסכון באנרגיה, ללא חימום בחורף ומע...

03/06/2024

שרשרת קירור משופרת יכולה להפחית בחצי את בזבוז המזון

30/05/2024

מקרר ORNL משתמש ב-PCM כדי לשמור על טמפרטורות נמוכות

28/05/2024

מה המגבלות של מזגנים תעשייתיים: מתי הם לא מצליחים לקרר

22/05/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום