המאבק על המעבר לגזי קירור ירוקים: ח"כ אייכלר דורש חיישנים חדשים

המאבק למעבר לגזי קירור ידידותיים לסביבה בישראל נמצא במבוי סתום בשל דרישה חדשה של ח"כ ישראל אייכלר, יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת. הדרישה כוללת התקנת חיישנים במזגנים לצורך התרעה מפני דליפת גז, דרישה שלא קיימת באף מדינה אחרת בעולם. בעקבות דרישה זו, נגרמת דחייה משמעותית ביישום החוק הנדרש לשינוי, דבר העלול להוביל להשלכות חמורות על המשק הישראלי ועל הסביבה.

גזי הקירור והדרישה החדשה:

ח"כ ישראל אייכלר, העומד בראש ועדת העבודה והרווחה, מעכב כבר שנה וחצי את המעבר לשימוש בגזי קירור ירוקים במזגנים ביתיים ובתעשייה. בדיון שנערך לאחרונה בוועדה, העלה אייכלר דרישה חדשה להתקנת חיישנים במזגנים שיצפצפו במקרה של דליפת גז. לדבריו, מדובר באמצעי בטיחות הכרחי בשל דליקות הגזים הירוקים, אם כי דרישה זו אינה קיימת באף מדינה אחרת ואינה תואמת את התקינה האירופית שאותה מאמצת ישראל.

השפעת העיכוב על המשק:

בזמן שמדינות רבות בעולם כבר עברו לשימוש בגזי קירור ירוקים בהתאם להסכם קיגאלי של אמנת מונטריאול, ישראל נשארת מאחור. העיכוב ביישום החוק גורם לחשש משמעותי מהתייקרות המחירים של מזגנים וגזי קירור בישראל, ואף עלול להוביל למחסור מסוכן במשק.

המחלוקת בכנסת:

בכנסת הקודמת, תחת ממשלת השינוי, עבר בקריאה ראשונה חוק המסדיר את מקצוע מתקיני המזגנים, שאמור לאפשר שינוי תקינה וייבוא גזי קירור ירוקים. אולם עם כינונה של הכנסת הנוכחית, עבר החוק לטיפול ועדת העבודה והרווחה בראשות אייכלר, שמאז מסרב לקדמו. במהלך דיוני הוועדה, אייכלר התמקד בסכנות הדליקות, תוך הבאת טענות על כך שהמשק הישראלי נתון לשליטת "דת האקלים" וגרטה טונברג, ולא התייחס לבעיית השימוש בגזי קירור מזהמים.

פרסום

עמדת משרדי הממשלה:

בדיון שנערך לאחרונה הבהירו נציגי משרדי הכלכלה, הסביבה והעבודה כי דרישתו של אייכלר להתקנת חיישנים במזגנים יוצרת עול רגולטורי שלא קיים במדינות אחרות ואינו נדרש. נציג משרד הכלכלה הצהיר כי החיישן מוזכר בתקנים האירופיים, אך אין אפשרות להתקין חיישן שאינו קיים בשום מקום בעולם. ד"ר גיל פרואקטור, מנהל אגף אנרגיה ואקלים במשרד להגנת הסביבה, ציין כי החוק קריטי למניעת סכנות בטיחותיות ולהכשרת טכנאי מזגנים, והבהיר כי אם לא יתקדם החוק, ישראל תסבול מהשלכות חמורות על הסחר הבינלאומי.

ההשלכות הכלכליות:

דחיית החקיקה עלולה לגרום להשלכות רחבות על המשק הישראלי. ראש חטיבת המזגנים באיגוד לשכות המסחר, עו"ד צביקה גושן, הדגיש כי דרישתו של אייכלר להתקנת חיישנים במזגנים בניגוד לתקינה האירופית אינה מעשית מבחינה כלכלית וטכנית. רוב המזגנים בישראל מיובאים, והיצרנים בחו"ל לא ייאותו לייצר מזגנים חדשים במיוחד לשוק הישראלי הקטן.

פרסום

הסכנות העתידיות:

התחום כולו עומד בפני משבר כלכלי גדול אם החוק לא יעבור. המקררים בשוק המזון מתבססים על גזי הקירור הישנים, ואם לא תושלם החקיקה, החל מינואר 2025 תאלץ ישראל להפחית כמות עצומה של גזי קירור ישנים ללא חלופה מתאימה. הדבר עלול לגרום למשבר חריף בענף המזון ולהשלכות חמורות על יוקר המחיה. בנוסף, תעשיית המזגנים הישראלית עלולה לסבול ממחסור בגזי קירור, מה שיוביל לעליית מחירים ולפגיעה בצרכן.

סיכום:

המאבק על המעבר לגזי קירור ירוקים בישראל נמצא בנקודת משבר. דרישתו של ח"כ אייכלר להתקנת חיישנים במזגנים, על אף שאינה נדרשת בשום מקום בעולם, מעכבת את יישום החוק וגורמת לנזק כלכלי וסביבתי רחב היקף. על הכנסת למצוא פתרון שיאפשר את יישום התקינה האירופית באופן מידי, כדי להימנע מהשלכות חמורות על המשק הישראלי ועל הסביבה.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל "אייר נט ". אייר נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום התעשייתי באייר נט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

הבידוד בזכות שיטת ICF של אייקונקס מאפשר חיסכון באנרגיה, ללא חימום בחורף ומע...

03/06/2024

שרשרת קירור משופרת יכולה להפחית בחצי את בזבוז המזון

30/05/2024

מקרר ORNL משתמש ב-PCM כדי לשמור על טמפרטורות נמוכות

28/05/2024

מה המגבלות של מזגנים תעשייתיים: מתי הם לא מצליחים לקרר

22/05/2024

המאבק על המעבר לגזי קירור ירוקים: ח"כ אייכלר דורש חיישנים חדשים

16/05/2024

מהו המחירון הנכון להתקנת מזגן ? מאמר דעה

15/05/2024

הבידוד בזכות שיטת ICF של אייקונקס מאפשר חיסכון באנרגיה, ללא חימום בחורף ומע...

03/06/2024

שרשרת קירור משופרת יכולה להפחית בחצי את בזבוז המזון

30/05/2024

מקרר ORNL משתמש ב-PCM כדי לשמור על טמפרטורות נמוכות

28/05/2024

מה המגבלות של מזגנים תעשייתיים: מתי הם לא מצליחים לקרר

22/05/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום