רשות החשמל מפרסמת החלטה בעניין שילוב מתקני אנרגיה מתחדשת גדולים במודל השוק הסיטונאי לחשמל

לראשונה בישראל, מתקנים באנרגיה מתחדשת שישתלבו ברשת ההולכה הארצית יוכלו למכור חשמל למנהל המערכת במחיר חצי שעתי משתנה, בהתאם לכללי השוק. רשות החשמל מפרסמת החלטה שעיקרה מתן אפשרות למתקני אנרגיה מתחדשת, גם בשילוב אגירה, להשתלב באופן שוטף ברשת ההולכה, ללא הליך מקדים וללא צורך בקביעת תעריף על ידי הרשות, ולמכור את כל החשמל המיוצר במתקן למנהל המערכת בהתאם לכללי השוק הסיטונאי. המשמעות היא שהתעריף עבור החשמל המיוצר במתקנים אלו ייקבע בהתאם למחירי השוק החצי שעתיים.

עד היום מתקני אנרגיה מתחדשת היו מוכרים את החשמל המיוצר במתקנים עבור תעריף הזנה קבוע שנקבע על ידי רשות החשמל, כאשר בשנים האחרונות הרשות קבעה את התעריפים בהתאם להליכים תחרותיים ייעודיים שהיא פרסמה. התעריף הקבוע הבטיח אמנם ליצרן הכנסה מובטחת וקבועה לאורך חיי המתקן, אך יצר תלות בהליכים ובתעריפים שמפרסמת הרשות מעת לעת, כאשר עיכוב מצד הרשות משמעותו עיכוב בשילוב מתקני הייצור באנרגיה מתחדשת. בנוסף, תעריפים קבועים מחייבים פיקוח לאורך חיי המתקן וקביעת כללים לשינוי במתקן, הגדלתו וכיו"ב, בעוד שהשתלבות במודל השוק מאפשרת גמישות ליצרנים, מעודדת שילוב אגירה על מנת להסיט ייצור לשעות בהן המחיר החצי שעתי גבוה יותר (עקב מחסור) ומייצרת הזדמנויות מסחריות לאורך חיי המתקן.

עוד יש לציין כי לאחרונה מקטע האספקה נפתח לתחרות, כאשר מספקים רוכשים חשמל ממנהל המערכת בתעריפים המבוססים על מחיר השוק החצי שעתי. קיומם של יצרנים שמוכרים חשמל למנהל המערכת במחיר חצי שעתי לצד מספקים שרוכשים את החשמל במחיר זה, יכול להוות בסיס לעסקאות גידור ארוכות טווח בין מספקים ליצרנים באנרגיה מתחדשת שיאפשרו למספקים להציע לצרכניהם חבילות המבוססות על תמיכה באנרגיות מתחדשות וכן יצמצמו את הסיכון, הן של היצרנים והן של המספקים.

בהחלטה קובעת הרשות כי מתקנים שיוקמו במסגרת כללים אלו, יוכלו להשתלב גם בהליכים נוספים שיכללו תמיכה במתקני ייצור באנרגיה מתחדשת, ובפרט בהליך המתוכנן לקביעת תעריף הגנה ליצרני אנרגיה מתחדשת במתח עליון. כלומר, ההחלטה הנוכחית מאפשרת  להתקדם עם הקמת המתקן ולהתחיל לפעול מסחרית ללא הליך מקדים כאמור, אך אינה מונעת מאותם יצרנים להתחרות בהליכים נוספים שתכליתם תמיכה נוספת במתקנים באנרגיות מתחדשות.

פרסום

ההחלטה כוללת גם שינוי בכללי ההפעלה של מתקנים קונבנציונליים קיימים באופן שמאחד ומפשט את הרגולציה הקיימת ומאפשר גמישות גדולה יותר בתפעול המתקנים, על מנת להתאים את משטר ההפעלה למערכת עם כמות משמעותית של אנרגיה סולארית הדורשת הפחתות עומס תכופות של מתקנים קונבנציונליים.

פרסום

לפרטים נוספים:
אוראל בן גוזי, אגף אסטרטגיה ובקרת מדיניות [email protected]

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל "אייר נט ". אייר נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום התעשייתי באייר נט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ECHA שוקלת את השפעות PFAS

16/06/2024

בהולנד תופסו יותר מ-40 טונות של נוזל קירור

16/06/2024

צניחה של עשרות מיליוני שקלים במכירות מזגני אלקטרה, תדיראן וברימאג 

06/06/2024

התחלה נקייה עבור משאבת חום פרופאן תעשייתית

05/06/2024

קבוצת קליפורניה תוביל לאימוץ משאבות חום כדי לתמוך ביעדי משאבת החום והאקלים ...

01/06/2024

צ'ילר לשוק ההודי -מותאם במיוחד לתנאי מזג אוויר שונים בהודו

01/06/2024

ECHA שוקלת את השפעות PFAS

16/06/2024

בהולנד תופסו יותר מ-40 טונות של נוזל קירור

16/06/2024

צניחה של עשרות מיליוני שקלים במכירות מזגני אלקטרה, תדיראן וברימאג 

06/06/2024

התחלה נקייה עבור משאבת חום פרופאן תעשייתית

05/06/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום