מנהלי חברות חלוקת הגז הטבעי ומפעלי התעשייה מחו על הסחבת בחיבור לרשת

מנהלי חברות חלוקת הגז הטבעי ומפעלי התעשייה מחו על הסחבת בחיבור לרשת: "שחררו אותנו ותנו לעבוד"; היו"ר מרגי: משרד האנרגיה צריך למנות פרויקטור

מנכ"ל נגב גז טבעי: בדיקת חיבור בניין לגז טבעי עולה 52,000 שקל – בעוד שבדיקת חיבור לגז ביתי רק 700 שקלים; מנהל רשות הגז: עד 2025 יחוברו 220 מפעלים

ביוזמת היו"ר, ח"כ יעקב מרגי, התכנסה היום ועדת הכלכלה לישיבה מיוחדת שעסקה בפיתוח תשתיות חלוקת הגז הטבעי. הישיבה התקיימה על רקע הרפורמה שאישרה ועדת הכלכלה לפני חמש שנים, שנועדה להסיר חסמים בירוקרטיים שגרמו לעיכובים של שנים בחיבור המשק לרשת הגז הטבעי. היו"ר מרגי פתח את הדיון ואמר כי ברצונו לבחון את הקשיים בחיבור לרשת הגז הטבעי ואי העמידה בציפיות.

פרסום

ח"כ עידן רול, שיזם את הדיון, אמר: "המספרים מדברים בעד עצמם, הממשלה כשלה ביישום המדיניות". עוד אמר כי התעשיינים, שנאבקים בהתמודדות מול היבוא מחו״ל, צריכים כל הזדמנות להוריד עלויות וגם הצרכנים ירוויחו מכך.

מנהל רשות הגז הטבעי במשרד האנרגיה, משה גראזי, ציין כי עד סוף השנה יחוברו 115 מפעלים. הוא הודה כי בעבר דובר על חיבור של 450 מפעלים עד 2020, ואמר כי הרבה נעשה ועוד יש הרבה לעשות. עוד הוא ציין כי היעד של המשרד ל-2025 עומד על חיבור 220 מפעלים. לדבריו, עד היום הוקצו 500 מיליון שקלים לטובת חיבור לרשת, אך ניצול התקציב הוא לא משביע רצון.

היו"ר מרגי ביקש לדעת האם המשרד להוט יותר בכל הקשור לייצוא הגז הטבעי, ואמר: "אם היה דיון על הייצוא הייתי מוצא פה את מנכל המשרד ואת השר". גראזי השיב כי המוטיבציה לחיבור המפעלים היא מלאה, וכי ככל שהייצוא יצליח גם רשת החלוקה בישראל תהנה מכך. היו"ר מרגי אמר בתגובה כי הוא סבור שהמדינה צריכה להשקיע, בעשור הקרוב, תקציבים לתמיכה במעבר של כל המשק לשימוש בגז טבעי.

מנכ"ל מרימון גז טבעי, אריה זאוברמן, אמר כי 155 מפעלים חתמו אצלו על בקשה לאספקת גז טבעי ובפועל רק 38 מפעלים מחוברים בצפון, ועוד 8 בירושלים. לטענתו, מפעלים לא מעוניינים להתחבר בגלל היעדר מדיניות ארוכת טווח. מנכ״ל נגב גז טבעי, משה שפיצר, הוסיף כי רשות הגז הטבעי בודקת כל ריתוך וכל חיבור של כל בורג ומקשה על התקדמות חיבור המפעלים. "שחררו אותנו ותנו לעבור", אמר שפיצר. הוא אף ציין כי בדיקות בטיחות לחיבור בניין בבאר שבע לרשת גז טבעי עולות 52 אלף שקל, בעוד שבדיקות לחיבור בניין לגז ביתי עולות 700 שקל בלבד.

בעקבות דבריו של שפיצר התברר כי משרד האנרגיה העביר לאישור משרד המשפטים את "תקנות העוסקים", שאמורות לטפל בבעיה. עם זאת, המהנדס הראשי של רשות הגז, יאשה יורבורסקי, אמר כי המשרד עבד על זה 5-6 שנים. גראזי ציין כי להערכתו תוך זמן לא רב ניתן יהיה להגיש את התקנות לאישור הוועדה.

מנהל בית החולים רמב״ם, ד״ר מיכאל הלברטל, ציין כי כבר 6 שנים בית החולים מנסה להתחבר לרשת ומסתובב סביב עצמו. לדבריו, החיבור יכול היה לחסוך לבית החולים 3 מיליון שקל בשנה. מנכ״ל מאפיות אנג׳ל, ירון אנג׳ל, ציין כי הסבת המפעל בירושלים עלתה שני מיליון שקלים וחצי, ואמר: "המפעלים לא יחתמו עד שלא יראו צינור גז מחוץ לדלת". היו"ר מרגי אמר בתגובה, כי כשהממשלה רוצה משהו היא ממנה פרויקטור, ובלי זה החיבור לא יתבצע.

פרסום

היו"ר מרגי סיכם את הדיון, ואמר כי לא ניתן לרפא את כל התחלואים בישיבה אחת. הוא הוסיף כי בכוונתו להמשיך את הדיון בתקופה הקרובה, וכי הוועדה סבורה שחיבור המפעלים לגז טבעי סובל מעומס בירוקרטי ומהיעדר גוף מתאם. עוד אמר היו"ר מרגי, כי "הוועדה קוראת למשרדי האנרגיה, הכלכלה והאוצר לשקול לחדש את המענקים למפעלי תעשייה וצרכנים גדולים. הוועדה סבורה שעל משרד האנרגיה למנות פרויקטור לנושא".

כמו כן דרש היו"ר מרגי ממשרדי האנרגיה והמשפטים להודיע לוועדה, בתוך שבוע, על לוח הזמנים הצפוי לאישור תקנות העוסקים. "הוועדה מבקשת ממשרד הכלכלה לדווח לה על הכוונה לסייע למפעלים וקוראת למשרד האנרגיה להכין דוח מפורט על החיבור, הכולל יעדים ותוכניות עבודה", אמר.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל "אייר נט ". אייר נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום התעשייתי באייר נט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ECHA שוקלת את השפעות PFAS

16/06/2024

בהולנד תופסו יותר מ-40 טונות של נוזל קירור

16/06/2024

צניחה של עשרות מיליוני שקלים במכירות מזגני אלקטרה, תדיראן וברימאג 

06/06/2024

התחלה נקייה עבור משאבת חום פרופאן תעשייתית

05/06/2024

קבוצת קליפורניה תוביל לאימוץ משאבות חום כדי לתמוך ביעדי משאבת החום והאקלים ...

01/06/2024

צ'ילר לשוק ההודי -מותאם במיוחד לתנאי מזג אוויר שונים בהודו

01/06/2024

ECHA שוקלת את השפעות PFAS

16/06/2024

בהולנד תופסו יותר מ-40 טונות של נוזל קירור

16/06/2024

צניחה של עשרות מיליוני שקלים במכירות מזגני אלקטרה, תדיראן וברימאג 

06/06/2024

התחלה נקייה עבור משאבת חום פרופאן תעשייתית

05/06/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום