האם המזגן שיש לכם בבית כשר? השאלה הזאת הפכה בימים האחרונים לסוגיה של ממש בקרב לא מעט מתושבי השכונות החרדיות בעיר. הסיבה: מודעות שנתלו על לוחות המודעות והזהירו כי בימי הקיץ יש לרכוש ולהשתמש אך ורק במזגן עם כשרות, מאחר שחום הגוף משפיע על תפקוד המזגן ולטענת היוזמים גורם לחילול שבת.

במודעה, שחתומה בידי בד"ץ מהדרין בראשות הרב אברהם רובין, ניסו הכותבים להסביר את הבעייתיות שקיימת, לטענתם, במגזנים רבים.

"הידעתם? כשאתם נכנסים בשבת לחדר שבו פועל המזגן, נוכחותכם וחום גופכם משפיעים על פעולתו", נכתב במודעה המפתיעה. ואז הם מוסיפים: "נמנעים מחילול שבת חס וחלילה רוכשים רק מזגן עם כשרות בד"ץ מהדרין".

פרסום

אלא שלא כולם לקחו ברצינות את המודעה. תושבים רבים הגיבו ברשתות החברתיות בגיחוך וייחסו אותה לניסיון רדוד לקידום מכירות וציינו כי היא דומה לניסיון להכניס כשרויות במוצרי יסוד כמו חומרי ניקיון וכלים חד־פעמיים.
כמו כן יש הטוענים כי בסך הכל מדובר בגימיק שיווקי של חברה מסחרית.

פרסום

בעקבות פניית מיינט ו"ידיעות ירושלים" הוציא בית ההוראה הכללי בירושלים בנשיאות הרב בן ציון הכהן קוק חוות דעת הלכתית וקבע כי "אין כל בעיה הלכתית להשתמש במזגן בשבת, מכיוון שהכניסה והיציאה מהחדר אינן משפיעות מיידית ולא באופן תמידי והאדם הנכנס אינו מייחס חשיבות כלשהי להשפעה מינימלית זו. אדרבה, שימוש במזגן בימות הקיץ החמים הוא עונג שבת ומצווה לענג את השבת, ואומנם שמעתי יש שאוסרים זאת, אך אנו מורים להקל מהסיבות הנ"ל וכפי שקיבלנו מפוסק הדור מרן הרב יוסף שלום אלישיב זצ"ל".