ועדת הכלכלה אישרה סופית לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לאיסור פגיעה בייבוא מקביל או אישי בתחום הרכב

ועדת הכלכלה אישרה סופית לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לאיסור פגיעה בייבוא מקביל או אישי; היו"ר ביטן: ההצעה מהווה עוד חלק מהמלחמה ביוקר המחייה

ההצעה תיכנס לתוקף בעוד כחודש ויבואן שיפר את החוק יהיה צפוי לקנס של עד 100 מיליון שקל; בעקבות דרישת היו"ר ביטן אושר היום כי יבואני הרכב הישירים יספקו את רשימת הרכבים שהם מייבאים ללא מכס – כדי לאפשר ליבואן מקביל לקבל אותם תנאים ולהוזיל את מחירי הרכבים

ועדת הכלכלה של הכנסת, קיימה הבוקר דיון מחדש בהצעה הממשלתית להוסיף לחוק התחרות הכלכלית הוראת שעה העוסקת באיסור פגיעה ביבוא מקביל או ביבוא אישי, ואישרה אותה לקריאה השנייה והשלישית. הדיון התקיים על רקע דרישתו של היו"ר ביטן לפתור את הבעיה המקשה על יבואנים מקבילים להתחרות ומייצרת להם עלות עודפת כאשר הם לא מצליחים להציג תעודת מקור.

פרסום

היו"ר ביטן הזכיר הבוקר כי הייבוא המקביל נועד להפחית מחיר, אולם כשהתברר שהוא נדרש לשלם מכס שיבוא ישיר לא נדרש אז הפחתת המחיר מתבטלת. לכן הוא ביקש לתקן את הבעיה. הוא ביקש להציג פתרון שמצד אחד יאפשר ליבואנים מקבילים להתחרות, אך לא יגרום נזק לקופת המדינה, ואמר כי הפתרון יהיה זמני בהוראת שעה, כדי לא לעכב את החקיקה שהיא חלק מהמלחמה ביוקר המחייה.

מנהל תחום היצוא ברשות המסים, דוד חורי, ביקש להודות לאיגוד יבואני הרכב, שלדבריו תרמו להביא את הפתרון. הוא הסביר, כי היבואנים הישירים יעבירו לרשות המסים רשימה של הרכבים שהם מייבאים באמצעות הסכמי סחר ותעודות מקור, והמכס יאפשר ליבואנים מקבילים לייבא את אותם רכבים בדיוק באותם תנאי מכס. "מה שהיבואנים הישירים מביאים בפטור ממכס גם היבואנים המקבילים יוכלו להביא בפטור ממכס", אמר. הוא הוסיף כי המהלך יושלם בוועדת הכספים תוך כשבועיים, וביקש לקבוע זאת כהוראת שעה לשנה כדי לבחון את היישום.

בעקבות זאת אושר תיקון עקיף לחוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, לפיו היבואנים הישירים יספקו למכס את הפרטים האמורים, אחת לחצי שנה. התיקון יהיה כהוראת שעה שתיכנס לתוקף מה-2 ביולי 2023 ועד 30 ביוני 2025, כאשר היבואנים יעבירו רשימה ראשונה ב-1 בספטמבר 2023 ולאחר מכן כל חצי שנה. יבואן שלא ימסור את הפרטים או לא יעבירם במועד יהיה צפוי לעיצום כספי, ושרת התחבורה, באישור ועדת הכלכלה, תוכל להאריך את הוראת השעה לתקופות של שנתיים כל פעם ולא יותר מארבע שנים בסך הכל. בנוסף, כדי לאפשר את האכיפה נקבע כי המכס יעביר למשרד התחבורה מידע על יבואנים ישירים שלא מסרו מידע לפי התיקון הזה.

היו"ר ביטן ביקש להודות למכס על הפתרון, ואמר כי אחרת לא היינו מצליחים לקדם את היבוא המקביל ולהוזיל מחירים.

פרסום

כזכור, התיקון המרכזי לחוק התחרות, כפי שאושר בוועדה, קובע כי יבואן ישיר לא יוכל לבצע מעשים שכתוצאה מהם עלול להיפגע יבוא מקביל או אישי, ובשל כך עלולה להיפגע התחרות בענף הו הוא פועל. לפי ההצעה שאושרה, יאסר על יבואן ישיר להיות צד להסדר שעלול לפגוע ביבואן אישי או מקביל, להתנות תנאים מסחריים שעלולים להביא לפגיעה, לשנות תנאים מסחריים באופן חד צדדי, להתערב אצל קמעונאי בעניין סימון שונה של מוצר מיבוא מקביל, לסרב לספק נכס או שירות, לדווח על סחורה שמקורה ביבוא מקביל באופן המאפשר מעקב אחר שרשרת האספקה ולשנות מאפיינים או תכונות של מוצר.

ההצעה תיכנס לתוקף חודש לאחר פרסומה ברשומות, וכן נקבע כי רשות התחרות תוכל להטיל עיצום כספי של 8% ממחזור המכירות של יבואן שיפר את החוק, ועד 100 מיליון שקל. בתום הדיון הצביעה הוועדה על התיקון ועל הצעת החוק המקורית והם אושרו ברוב של חמישה תומכים, בהם היו"ר ביטן וחברי הכנסת יצחק פינדרוס, דן אילוז, סימון מושיאשוילי ושלום דנינו.

בפתח הישיבה ביקשה ח"כ שלי טל מירון לחזק את תושבי הדרום, ואמרה: "הקשבתי לראש מועצת שדות נגב ולאזרחים שהתראיינו הבוקר והלב יוצא אליהם, אי אפשר להתעלם מזה. חייבים קודם כל לחזק את התושבים ולחבק אותם, ולדרוש מהממשלה שתנקוט בצעדים שיפסיקו את הטירוף הזה. אי אפשר לצפות מהתושבים לשלוח ילדים לבית הספר ולהמשיך כאילו כלום לא קרה". היו"ר ביטן הצטרף לדברים והוסיף: "אין לנו ברירה, חייבים להמשיך בשגרת החיים והממשלה צריכה לעשות את מה שהיא צריכה לעשות".

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל "אייר נט ". אייר נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום התעשייתי באייר נט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ECHA שוקלת את השפעות PFAS

16/06/2024

בהולנד תופסו יותר מ-40 טונות של נוזל קירור

16/06/2024

מדריך להקמת עמדות טעינה לכלי רכב חשמליים בבתים משותפים

09/06/2024

צניחה של עשרות מיליוני שקלים במכירות מזגני אלקטרה, תדיראן וברימאג 

06/06/2024

התחלה נקייה עבור משאבת חום פרופאן תעשייתית

05/06/2024

קבוצת קליפורניה תוביל לאימוץ משאבות חום כדי לתמוך ביעדי משאבת החום והאקלים ...

01/06/2024

ECHA שוקלת את השפעות PFAS

16/06/2024

בהולנד תופסו יותר מ-40 טונות של נוזל קירור

16/06/2024

מדריך להקמת עמדות טעינה לכלי רכב חשמליים בבתים משותפים

09/06/2024

צניחה של עשרות מיליוני שקלים במכירות מזגני אלקטרה, תדיראן וברימאג 

06/06/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום