התחזית: גלי חום מתמשכים וקטלניים לאורך כל הקיץ

מחקר חדש מצביע על עלייה עתידית מדאיגה בגלי חום קיצוניים, אשר עלולים להגביר את התמותה פי עשרה. "גל חום אחד צפוי לגרום לתמותה עודפת השווה למספר ההרוגים בתאונות הדרכים בשנה"

עונת החורף הנוכחית נראית קצרה במיוחד. כבר תחילת פברואר ונראה שכמות הגשמים דלה במיוחד, כשהטמפרטורות גבוהות במידה ניכרת מהממוצע לתקופה. במחקר חדש, שנערך בהובלת ד"ר אסף הוכמן מהמכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית יחד עם פרופ' יואכים פינטו ומרסל וודלר, חוקרי המכון הטכנולוגי של קרלסרוהה שבגרמניה, נמצא כי הקיץ הישראלי בשנים הקרובות יכלול גלי חום קיצוניים, שיהיו תכופים יותר פי 7 וארוכים יותר פי 3 בהשוואה להיום. לפי הממצאים, שפורסמו לאחרונה בכתב העת המוביל Science of the Total Environmentגלי החום עלולים אף להוביל לזינוק בתמותה הישירה העודפת של בני אדם עד פי 10 בממוצע שנתי.

מאז החלה המהפכה התעשייתית, העולם כבר הספיק להתחמם ב-1.1 מעלות, מה שמגביר את מספר אירועי מזג האוויר הקיצוניים ואת עוצמתם, כגון גלי חום, שיטפונות, בצורות וסופות. מחקרים רבים כבר הוכיחו כי הגורם המרכזי לכך הוא שינויי האקלים, כאשר ההנחה הרווחת היא שפעילות האדם מעלה משמעותית את ריכוז גזי החממה באטמוספירה. "התסמינים מורגשים כבר היום בכל העולם, ובאזור ישראל בפרט, עם המחסור בימי גשם והריבוי היוצא דופן בימי שמש", מסביר ד"ר הוכמן, קלימטולוג בכיר באוניברסיטה העברית, ומוסיף: "בעתיד הקרוב מגמה זו עשויה לגדול, ולכן יצאנו לבדוק כיצד התהליכים האלה ישפיעו על השכיחות, העוצמה, ואורך גלי החום בקיץ הישראלי – כמו גם על רמות התמותה בישראל".

פרסום
פרסום

תרשים אקלימי המתאר את תכיפות ומשך גלי החום, יחד עם התמותה העודפת:באמצעות מספר מודלים אקלימיים מתקדמים ברזולוציה גבוהה, צוות החוקרים אפיין את גלי החום הנוכחיים ואת אלו הצפויים עד שנת 2080. בהמשך, הם השוו בין הממצאים לנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לגבי תמותה יומית בישראל. ד"ר הוכמן משתף: "ראינו שהתמותה הישירה העודפת מגלי חום בקיץ הישראלי עומדת כיום על כ-30 בני אדם בממוצע מדי שנה". לפי התרחיש השמרני ביותר, ממצאי המחקר מעלים כי מספר זה עלול לזנק בעתיד פי 10 לפחות, כאשר גל חום אחד צפוי לגרום לתמותה עודפת השווה למספר הרוגי תאונות הדרכים בשנה. זאת ועוד, נמצא כי גלי החום העתידיים צפויים להיות שכיחים וארוכים יותר – ועלולים להתמשך לאורך כל עונת הקיץ. החוקרים מסבירים כי זה לא אומר שצריך לחכות 60 שנה ולא יכולים להיות גלי חום כאלה כבר בשנים הקרובות, אך נמצא כי לקראת סוף המאה ה-21 צפוי מספר גדול מאוד של מקרי מוות בשנה מסיבה זו באופן ישיר. לטענת צוות המחקר, הממשלות באזור הים התיכון, כמו גם ממשלת ישראל, חייבות לשנות מדיניות ולהשקיע מאמצים גדולים יותר בניטור והתמודדות עם אירועי מזג האוויר קיצוני, בדגש על גלי חום ממושכים ומסכני חיים. "אנו מאמינים שיש לפתוח את נתוני הבריאות לקהילה המדעית כדי שנוכל להמשיך בשיתוף פעולה הדוק יותר בין האקדמיה לבין משרדי הממשלה הנוגעים בדבר", מסכם ד"ר הוכמן.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל "אייר נט ". אייר נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום התעשייתי באייר נט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ECHA שוקלת את השפעות PFAS

16/06/2024

בהולנד תופסו יותר מ-40 טונות של נוזל קירור

16/06/2024

צניחה של עשרות מיליוני שקלים במכירות מזגני אלקטרה, תדיראן וברימאג 

06/06/2024

התחלה נקייה עבור משאבת חום פרופאן תעשייתית

05/06/2024

קבוצת קליפורניה תוביל לאימוץ משאבות חום כדי לתמוך ביעדי משאבת החום והאקלים ...

01/06/2024

צ'ילר לשוק ההודי -מותאם במיוחד לתנאי מזג אוויר שונים בהודו

01/06/2024

ECHA שוקלת את השפעות PFAS

16/06/2024

בהולנד תופסו יותר מ-40 טונות של נוזל קירור

16/06/2024

צניחה של עשרות מיליוני שקלים במכירות מזגני אלקטרה, תדיראן וברימאג 

06/06/2024

התחלה נקייה עבור משאבת חום פרופאן תעשייתית

05/06/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום