הזוכים בפרס דן דוד הבינלאומי לשנת 2019: , כריסטינה פיגרס שזוכה בפרס על היותה יוצאת הדופן כיושבת ראש אמנת המסגרת של האו"ם לשינוי האקלים

הזוכים בפרס דן דוד הבינלאומי לשנת 2019: שומרי הדמוקרטיה: ארגון ׳עיתונאים ללא גבולות׳ והפרופסור שנלחם על חופש ביטוי בהונגריה, הלוחמת בהתחממות כדור הארץ והיסטוריונים שרואים את העולם קצת אחרת

————————-

פרס דן דוד המחולק בישראל נמנה עם צמרת הפרסים הבינלאומיים. בין הזוכים השנה, שיחלקו בינהם 3 מיליון דולר: ארגון עיתונאים ללא גבולות, הפועל לקידום ושמירת חופש העיתונות, פרופ' מייקל איגנטייף, נשיא Central European University, מבודפשט, שנלחם במשטר של אורבן, כריסטינה פיגרס, מהמנהיגות הבולטות במלחמה בשינויי האקלים, והפרופסורים סנגא'יי סוברהמניאם, וקנת פומרנץ, היסטוריונים ש״חושבים קצת אחרת״

פרסום

————————-

 

תל אביב. 6 בפברואר 2019. הוכרזו חמישה הזוכים בפרס דן דוד הבינלאומי. הפרס, המוענק מדי שנה, יחלק שלושה פרסים בשווי מיליון דולר כל אחד לחמישה זוכים. התחומים בהם ניתנים השנה הפרסים הינם: בתחום השמירה על הדמוקרטיה, זכו פרופ' מייקל איגנטייף (Micahel Ignatieff) והארגון "עיתונאים ללא גבולות״ (Reporters Without Borders), בתחום המאבק בשינוי האקלים, זכתה כריסטינה פיגרס (Christiana Figueres). בתחום המקרו-היסטוריה (ההיסטוריה המקיפה), זכו פרופ' קנת פומרנץ (Kenneth Pomeranz) ופרופ' סנג'איי סוברהמניאם (Sanjay Subrahmanyam).

 

פרופ׳ מייקל איגנטייף זכה בפרס על תרומתו המתמשכת להגנת הדמוקרטיה ברחבי העולם, ככתב, כמגן בולט של זכויות אדם, על היותו אחד הראשונים להתריע על עלייתה המחודשת של הלאומנות האתנית ובמיוחד, על מנהיגותו כנשיא ורקטור האוניברסיטה של אירופה המרכזית (Central European University) שבבודפשט, ועמידתו האמיצה כנגד הניסיונות להחניק את החופש האקדמי, חופש הביטוי והפלורליזם בארצו (בדצמבר 2018 נודע כי המוסד האקדמי, מהטובים בעולם, שנוסד על ידי המיליארדר ג׳ורג׳ סורוס, נאלץ לעבור לווינה, לאחר שהממשלה, בראשותו של ויקטור אורבן, לא אפשרה לה להמשיך לפעול על אדמת הונגריה).

ארגון "עיתונאים ללא גבולות", התבלט בשנים האחרונות כארגון  הבינלאומי העיקרי שמסייע להגנת חופש העיתונות ברחבי העולם. הארגון עוקב אחר מדיניות ממשלים והתייחסותם לעיתונות ולתקשורת, ומספק מידע, תמיכה כספית ומורלית לעיתונאים הנרדפים ע"י ממשלותיהם. מאז היווסדו ב-1985 סייע הארגון ליותר מ-500 עיתונאים, ובמקרים אחדים אף הצליח למנוע את כליאתם ואף לשחררם ממאסר.

 

כריסטינה פיגרס זכתה בפרס על  מנהיגותה יוצאת הדופן כיושבת ראש אמנת המסגרת של האו"ם לשינוי האקלים, אשר הגיעה לשיאה בהסכם פריז בשנת 2015 ועל מאמציה הבלתי נלאים לאשור ההסכם בשנת 2016. הסכם זה, המבטא שיתוף פעולה בין לאומי ללא תקדים, נחתם ע"י 195 מדינות, ומבשר סיכוי משמעותי להאטת התחממות כדור הארץ.

 

פרופ׳ קנט פומרנץ, נחשב ע"י רבים כאחד מאדריכלי "ההיסטוריה העולמית" על עבודתו המקיפה על ההשפעות ההדדיות של ממשל, חברה וכלכלה ועל ההתפתחות היחסית של עמים שונים ברחבי העולם. במיוחד התייחס צוות הבחירה לספרו החשוב  Divergence: China, Europe, and the Making of the Modern World Economy (2000) המנתח בצורה מעמיקה את הגורמים אשר הובילו לפריחתה התעשייתית המהירה של צפון מערב אירופה החל מסוף המאה ה-18, בהשוואה למדינות מזרח אסיה ויתר העולם.

 

פרופ׳ סנג׳איי סוברהמניאם, היסטריון של העולם, פורה ומקורי במיוחד  ומתמקד לאורך הקריירה האקדמית שלו על המפגשים בין אסייתים, אירופיים ותושבי האמריקות – ילידים וכובשים – בראשית התקופה המודרנית 1400-1800, בזמנים שבהם הקשרים בין תושבי ארבע יבשות התהדקו. ייחודה של עבודתו של סוברהמניאם בהצגת תמונה מלאה יותר ומאוזנת יותר, מהצגתם של היסטוריונים רבים המציגים את נקודת ראותו של העולם המערבי.

 

הפרס היוקרתי, הנקרא של שמו של דן דוד, איש עסקים ונדבן בינלאומי, שהלך לעולמו לפני מספר שנים, מוענק מדי שנה לאנשים אשר הוכיחו הצטיינות מיוחדת ותרמו תרומה יוצאת דופן לאנושות, בתחומי המדע, הרוח, האמנות. הפרס, הניתן בישראל נמנה כיום עם צמרת הפרסים הבינלאומיים וזו השנה ה-19 שהוא מחולק.

 

לדברי אריאל דוד, בנו של דן דוד, אנו חיים כיום בצומת משמעותית ביותר בהיסטוריה, שבמסגרתה, מערכות כלכליות, חברתיות ופוליטיות שבמשך שנים שלטו במערב, ולמעשה במרבית העולם במאות האחרונות, מתמודדות עם אתגרים לא קלים בכל החזיתות. ״הסדר הדמוקרטי הליברלי ניצב בפני גל של פופוליזם ומשטרים שמתעלמים מהחופש האישי ויש לא מעט אנשים שמטילים ספק בערכים ש׳תחזקו׳ חופש ודמוקרטיה. הכלכלות שלנו דוחפות לאי שוויון בחלוקת המשאבים והחברות הצרכניות בהן אנו חיים ממשיכות להזיק לסביבה ולא עושות די למלחמה בשינויי האקלים. פרסי דן דוד השנה מחוברים כולם לרגע המפתח הזה בהיסטוריה האנושית והם מתמקדים באנשים שעזרו ועוזרים להבין איך הגענו לאן שהגענו ולאנשים שעובדים במרץ כדי להציע פתרונות לאתגרי השעה״.

 

עם זוכי הפרס בעבר נמנו הצ'לן יו יו מה, מאסטרו זובין מהטה , הסופרים עמוס עוז  וא.ב. יהשע, סגן נשיא ארה"ב לשעבר  וזוכה פרס נובל לשלום, אל גור, ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, צמד הקולנוענים האחים איתן וג'ואל כהן, הנוירופסיכולוגית פרופ' ברנדה מילנר ו פרופ׳ מארי קלר קינג, מהמובילות במחקר הגנטיקה הרפואית.

 

על פי מסורת הפרס, הזוכים תורמים 10% מכספי הפרס ל-20 מלגות המיועדות לחוקרים צעירים בשלבי הדוקטורט והבתר-דוקטורט בארץ ובעולם.

 

ההכרזה על הזוכים נערכה בתל אביב, על ידי פרופ' יוסף קלפטר, יו"ר מועצת המנהלים של פרס דן דוד ונשיא אוניברסיטת תל אביב. הפרסים יוענקו בטקס חגיגי בהשתתפות אישית של הזוכים, אישים מהארץ ומהעולם במאי 2019, באוניברסיטת תל אביב.

 

 

לאתר הפרס: http://www.dandavidprize.org/

 

פרסום

סרטונים של ״עיתונאים ללא גבולות״

https://youtu.be/6RIP72TOqDI

 

https://youtu.be/6fJ3CBtd2-8

 

https://youtu.be/yVVkxZJ8oDQ

 

 

סרטון של איגנטייף

https://youtu.be/JsWLWMwN1cg

 

https://youtu.be/R_JrMYWl5KI

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל "אייר נט ". אייר נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום התעשייתי באייר נט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

המחיר של קירור GWP כבר גבוה וממשיך לעלות

07/07/2024

גם המזגנים יוזלו - רפורמת "מה שטוב לאירופה – טוב לישראל" יוצאת לדרך

01/07/2024

היזם שמאחורי פיתוח המזגן המיני-מרכזי: "הלימודים כהנדסאי היו הבסיס להכול"

30/06/2024

הום ​​דיפו נקנס ב-1.6 מיליון דולר על מכירת R134a

30/06/2024

הרחבה לכמות הגז הטבעי הנוסף אותו יוכלו לייצא ממאגר לוויתן.

26/06/2024

ECHA שוקלת את השפעות PFAS

16/06/2024

המחיר של קירור GWP כבר גבוה וממשיך לעלות

07/07/2024

גם המזגנים יוזלו - רפורמת "מה שטוב לאירופה – טוב לישראל" יוצאת לדרך

01/07/2024

היזם שמאחורי פיתוח המזגן המיני-מרכזי: "הלימודים כהנדסאי היו הבסיס להכול"

30/06/2024

הום ​​דיפו נקנס ב-1.6 מיליון דולר על מכירת R134a

30/06/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום