"דוח מצב הסביבה בישראל" מסכם עשור של שינויים סביבתיים

 "דוח מצב הסביבה בישראל" מסכם עשור של שינויים סביבתיים: "אחרי שהפעילות הכלכלית זללה את משאבי הטבע ביבשה, היא עוברת למשאבים הימיים. יש לקחת בחשבון את כושר הנשיאה של הסביבה הטבעית בכל תכנון עתידי"

 

  • הדוח מאפשר ראייה נרחבת, מקיפה וחסרת תקדים על השינויים הסביבתיים בישראל בעשור האחרון
  • השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "התוצאות של ההתמדה והנחישות של עבודת המשרד לאורך השנים ניכרות בדוח מצב הסביבה הבוחן מגמות ארוכות טווח. השיפור החיובי בסביבה ניכר ברוב המקרים. הדוח מאפשר לנו להביט אחורה ולבחון הישגים שיש לשמר, וגם מחדד אתגרים העומדים לפנינו, כמו למשל בתחומי הפסולת ושמירת המשאב הימי"
  • מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר: "אנחנו גאים בעבודה הנרחבת שביצעה המדענית הראשית, שמספקת לנו תמונת עומק על מצב הסביבה בעשור האחרון. מהנתונים עולה שיש לנו עוד עבודה רבה, בעיקר בשל גידול האוכלוסייה והצריכה שלה והרחבת הלחצים על משאבי הטבע, אבל גם ניכר שחל שיפור בסביבה ובבריאות האדם בפרמטרים רבים. המשימה של המשרד היא להמשיך ולשפר את התחומים הללו, ולהפחית סיכונים וזיהומים סביבתיים"
  • המדענית הראשית של המשרד להגנת הסביבה, ד"ר סיניה נתניהו, כותבת הדוח: "הלחצים והתחרות על המשאבים ביבשה ובים בישראל ובמדינות רבות אחרות נובעים, בין היתר, משאיפה לצמיחה כלכלית לאומית ומרצון לרווחה אישית. אנו עדים לעלייה בביקוש למוצרי צריכה ובדרך כלל, יהיה המוצר בבעלות אישית – דבר שיגביר את סך הייצור, ובעתיד את סך הפסולות. הצמיחה הכלכלית והצורך לספק את הביקושים הגוברים מלווים בפעילות כלכלית זוללת משאבי טבע ועתירת פליטות לסביבה, דבר הפוגע בנכסי הסביבה ובמשאבי הטבע בקצב מהיר עד למצב בו איכות החיים, בריאות הציבור והמערכות האקולוגיות הטבעיות נפגעות"

 

פרסום

המשרד להגנת הסביבה מפרסם היום את "דוח מצב הסביבה בישראל – נתונים, מדדים ומגמות", המאפשר ראייה נרחבת, מקיפה וחסרת תקדים על השינויים הסביבתיים בישראל בעשור האחרון. הדוח, שהובילה המדענית הראשית של המשרד, ד"ר סיניה נתניהו, בוחן את המגמות ומסמן את הדגשים שעלינו לשים לב אליהם בשנים הבאות, לאור תהליכים שמשפיעים על הסביבה בנושאים הקשורים לניצול משאבי הטבע והמעבר לניצול משאבים ימיים; שינויי האקלים; פסולת וצרכנות; סיכונים בהישענות על טכנולוגיות לצורך אספקת משאבים קיומיים ועוד.

 

הספר בוחן מגמות ארוכות טווח בנושאים הבאים: דמוגרפיה, איכות אוויר, ייצור וצריכת אנרגיה, תחבורה, שינוי אקלים, מים ושפכים, ים, נחלים, מגוון ביולוגי, שטחים פתוחים, קרקעות מזהמות, פסולת, רעש וקרינה. מטרתו היא לשמש את הציבור הרחב, קובעי המדיניות ומקבלי ההחלטות, אנשי אקדמיה וכן ארגוני סביבה, והטבלאות והנתונים שבו, שיונגשו לראשונה אלקטרונית כולל נתונים גולמיים, מאפשרים חיפוש בכמה רבדים וביצוע השוואות.

 

פרסום

מדובר בדוח עומק, המתאר את מצב הסביבה בישראל ואת המגמות שנצפו בה לאורך השנים האחרונות באמצעות נתונים רב-שנתיים ומדדים. אמנם השנים האחרונות אופיינו בעשייה חשובה למען סביבה טובה, אך הדרך לסביבה טובה יותר היא עוד ארוכה ומאתגרת. מגמות העבר של מצב הסביבה, כפי שנצפו, אינן מלמדות בהכרח על מגמות עתידיות, בין אם חיוביות או שליליות, וגורמים רבים יכולים להשפיע על מצב הסביבה, לשנות את כיוון המגמה הנוכחית ואת קצב השתנותה. למשל, רגולציה, פיקוח ואכיפה, שימוש בכלי תמרוץ כלכליים המשפיעים על התנהגות היצרנים והצרכנים, חדירת חדשנות וטכנולוגיות נקיות, גידול וצפיפות אוכלוסין ותכנון ויעודי קרקע.

 

לדברי ד"ר נתניהו, "נימוקי הגידול בביקוש למוצרי צריכה הנובעים מגידול האוכלוסייה ועלייה ברמת החיים, הצורך בהגדלת מקורות תעסוקה, ושיקולי יתרון יחסי לאומי המשפיעים על סחר במשאבי טבע ועוד, תקפים. עם זאת, הפעילות הכלכלית ביבשה והפעילות הכלכלית החדשה בים אשר מאפיינת את העשור האחרון מעלות ומחדדות את הצורך בהעמקת הדיון בנושא ובכלל זה את ההתייחסות למספר היבטים ובייחוד לכושר הנשיאה של הסביבה הטבעית ומשאבי הטבע ביבשה ובים ביחס לגודל האוכלוסייה; לצרכנות הגוברת על אופייה והשלכותיה והיכולת לחולל שינוי התנהגותי; ולאופי מנועי הצמיחה ומכשירי הצמיחה הכלכליים של ישראל בעתיד״.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל "אייר נט ". אייר נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום התעשייתי באייר נט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ECHA שוקלת את השפעות PFAS

16/06/2024

בהולנד תופסו יותר מ-40 טונות של נוזל קירור

16/06/2024

צניחה של עשרות מיליוני שקלים במכירות מזגני אלקטרה, תדיראן וברימאג 

06/06/2024

התחלה נקייה עבור משאבת חום פרופאן תעשייתית

05/06/2024

קבוצת קליפורניה תוביל לאימוץ משאבות חום כדי לתמוך ביעדי משאבת החום והאקלים ...

01/06/2024

צ'ילר לשוק ההודי -מותאם במיוחד לתנאי מזג אוויר שונים בהודו

01/06/2024

ECHA שוקלת את השפעות PFAS

16/06/2024

בהולנד תופסו יותר מ-40 טונות של נוזל קירור

16/06/2024

צניחה של עשרות מיליוני שקלים במכירות מזגני אלקטרה, תדיראן וברימאג 

06/06/2024

התחלה נקייה עבור משאבת חום פרופאן תעשייתית

05/06/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום