לראשונה בישראל: עמדות טעינה אולטרה-מהירה ירוקות וסביבתיות לרכבים חשמליים

חברת זוז פאוור (ZOOZ Power), אפקון תחבורה חשמלית ודור אלון השיקו אתמול אחה"צ (יום שני, 2.1.23) מתקן טעינה אולטרה-מהירה לרכבים חשמליים, מהפכני ופורץ דרך, בתמיכת משרד האנרגיה ורשות החדשנות, שמוכיח כי ניתן לפרוס עמדות טעינה אולטרה מהירות גם במקומות בהם תשתית החשמל לא מסוגלת לספק את ההספק הגבוה הנדרש. עמדת הטעינה הותקנה במתחם התדלוק של דור אלון ב"מול זכרון יעקב", על כביש 4, ותאפשר טעינה ירוקה ואמינה תוך דקות ספורות. לדברי בועז וייזר מנכ"ל זוז פאוור: "אנחנו מתרגשים לשתף פעולה במיזם זה עם אפקון תחבורה חשמלית ודור-אלון, מחלוצי הטעינה המהירה בישראל ומודים להם על שיתוף פעולה מצוין המונע מתוך רצון לקדם את מהפכת הרכבים החשמליים בישראל. על אף המגמה החיובית, ישראל נמצאת בפיגור ביחס למדינות אירופה ואנחנו מעריכים שעל מנת להדביק את הפער, כמות עמדות הטעינה האולטרה-מהירה נדרשת לגדול, תוך שנים בודדות, לכפי 10 ממספרם היום. המיזם המשותף צפוי להוכיח כי ניתן להאיץ משמעותית את המעבר לרכבים חשמליים ולנהוג בכבישי ישראל ללא מגבלה כשהנהגים נהנים מפריסה רחבה של תשתית טעינה ציבורית אולטרה-מהירה, אמינה ויציבה, ירוקה וסביבתית, המאפשרת לטעון את סוללת הרכב תוך דקות ספורות בלבד".

יו"ר דור אלון, ישראל יניב, ציין: "אנו גאים להיות הראשונים בישראל שמשלבים טכנולוגיית אגירת אנרגיה ברשת הטעינה המהירה הגדולה בארץ. דור אלון גאה לקחת חלק ביישום פתרון כחול לבן פורץ דרך שיהפוך את הטעינה המהירה לנגישה בכל מקום בארץ.  עתיד עולם הרכב החשמלי מותנה, בין השאר, בפריסה ארצית של עמדות טעינה אולטרה מהירות. דור אלון הייתה בין הראשונים לשלב עמדות טעינה מהירות במתחמי התדלוק שלה ואנו ממשיכים בפריסתן לאורך ולרוחב כבישי ישראל. העמדה האולטרה מהירה שאנו משיקים היום במתחם דור אלון בזכרון יעקב, בשיתוף פעולה עם ZOOZ ואפקון מתווספת לרשת של יותר מ-40 עמדות טעינה מהירות ואולטרה מהירות המאפשרות לנו לספק שירות מהיר ויעיל לנהגים גם במתחמים שבהם רשת החשמל בישראל אינה ערוכה לכך, בינתיים" מציין ישראל יניב.

לדברי ישראל רייף, יו"ר אפקון החזקות: "המשך פריסת רשת הטעינה לרכבים חשמליים במתחמי התדלוק והקמעונאות של דור אלון הינה חלק מאסטרטגית החברה להנגשת התשתיות לטובת חדירת  רכבים חשמליים ולנוחות הנהג הישראלי. בשנים הקרובות, עם  גידול במסירות הרכב החשמלי לישראל, תמשיך אפקון להשקיע עשרות מיליוני שקלים בהמשך פרישת מטענים ברחבי הארץ ובהעצמת הרשת המתקדמת והגדולה בישראל".

פרסום

 

לדברי אודי אליהו, מנכ"ל אפקון תחבורה חשמלית: "אפקון תחבורה חשמלית מפעילה את רשת הטעינה הציבורית הגדולה בישראל. הרשת מאפשרת לבעלי הרכב החשמלי טעינה מהירה ואולטרה מהירה, בכל מקום בישראל. השימוש ב-BOOSTER של ZOOZ מהווה התקדמות טכנולוגית משמעותית נוספת שלנו שמשלבת טעינה אולטרה מהירה, ניהול ואגירת אנרגיה. הפיילוט מרגש מאוד ופורץ דרך בארץ ובעולם, ביחד נאפשר טעינה אולטרה מהירה גם במקומות בהם הספק החשמל הקיים מוגבל בצורה משמעותית. שיתוף הפעולה עם דור אלון ו-ZOOZ יאפשר לנו לפרוש עמדות אולטרה מהירות גם במיקומים בהם הספק החיבור הקיים מגביל אותנו לטעינה איטית יותר ולהביא בשורה חדשה לבעלי הרכבים החשמליים".

 

כיום, ישנם בישראל כ-40,000 כלי רכב חשמליים, אך לפי ממצאי מרכז המחקר והמידע בכנסת, ב-2025 צפויים לנסוע על כבישי ישראל למעלה מ-200,000 רכבים חשמליים, והממשלה אף הגדירה יעד אגרסיבי לפיו ב-2030 יימכרו בישראל אך ורק רכבים חשמלי. לדברי אנשי ZOOZ Power, מדובר בקצב גידול אדיר, שהבעיה העיקרית להתממשותו היא דווקא פריסת התשתית לטעינה ציבורית, שנמצאת בפיגור ביחס לתוכניות של משרד האנרגיה, וביחס למגמות בעולם: כיום, ישנן בישראל רק כ-100 נקודות טעינה מהירה ואולטרה-מהירה ובמדינות אירופה, לדוגמא, מדברים על יחס של 1:100-1:200 בין כמות הרכבים החשמליים לכמות נקודות הטעינה הציבורית המהירה הנדרשת עבורם. מכאן, שכבר ב-2025 נדרשות בישראל יותר מ-1,000 נקודות טעינה מהירה. עמדת טעינה אולטרה-מהירה מצריכה תשתית חשמל חזקה באתר הטעינה ופריסה מוגבלת של תשתית חשמל כזו, לאורך צירי התחבורה, הינה מגבלה שמאיטה את קצב הקמת התשתית הנדרשת לטעינה מהירה לרכבים חשמליים. לכן, ב-ZOOZ Power מאמינים כי מאיץ הטעינה שפיתחה החברה יכול להאיץ את הליך פריסת התשתית שתאפשר טעינה אולטרה מהירה.

פרסום

 

בחודשים האחרונים דיווחה זוז פאוור על חתימת מזכר הבנות עם אחת מחברות השכרת הרכב המובילות בעולם, להקמה והפעלה של תחנת טעינה אולטרה-מהירה בארה"ב, כפיילוט שיפעל בנמל התעופה לה גוורדיה בניו יורק. בנוסף, זוז פאוור דיווחה לאחרונה על הסכם הפצה לחמש שנים עם חברת Blink Charging, אחת ממפעילות תשתית הטעינה הגדולות בארה"ב. בנוסף, החברה החלה לאחרונה אספקת מערכותיה ללקוחות בגרמניה. "התקנת המערכות שלנו בשטח מוכיחה את ייחודיות הפתרון שלנו ויכולתו לספק פתרון כלכלי, בר-קיימא, אמין ובטוח, לבעיה שהולכת ומחריפה – קושי בהקמת תשתית טעינה אולטרה-מהירה בשל מגבלות ההספק של רשת החשמל", מוסיף וייזר.

מערכת ZOOZTER-100 שפיתחה זוז פאוור ומוגנת בפטנטים במספר מדינות, היא למעשה מערכת אגירת אנרגיה קינטית בגלגלי תנופה, המאפשרת, באתר בו היא מותקנת, ניצול אופטימלי של צריכת האנרגיה מתשתית רשת החשמל הקיימת והמוגבלת בהספק, תוך תמיכה בפרצי אנרגיה הנדרשים לטובת הטענה אולטרה מהירה של רכב חשמלי, תוך דקות. בכך מתאפשרת פריסה רחבה של עמדות טעינה אולטרה-מהירה בקצב מואץ, מבלי להמתין לשדרוג הרשת. בניגוד לפתרונות מבוססי סוללות, הפתרון של ZOOZ הינו ירוק לחלוטין והינו אמין וכלכלי יותר לאורך שנים רבות של פעילות תשתית הטעינה.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל "אייר נט ". אייר נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום התעשייתי באייר נט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

מנוע המדחס של מיצובישי זוכה בפרס הגבוה ביותר

16/06/2024

פטנט ייחודי המאפשר יעול מערכות מיזוג האוויר מבוססות צילרים בבניינים מסחריים...

10/06/2024

מדריך להקמת עמדות טעינה לכלי רכב חשמליים בבתים משותפים

09/06/2024

מצננים יבשים של Lu-Ve במגוון עוצמות קול

01/06/2024

לנוקס וסמסונג יוצרות מיזם משותף בארה"ב

28/05/2024

Fujitsu מרחיב את פיצולי ה-Airstage

28/05/2024

מנוע המדחס של מיצובישי זוכה בפרס הגבוה ביותר

16/06/2024

פטנט ייחודי המאפשר יעול מערכות מיזוג האוויר מבוססות צילרים בבניינים מסחריים...

10/06/2024

מדריך להקמת עמדות טעינה לכלי רכב חשמליים בבתים משותפים

09/06/2024

מצננים יבשים של Lu-Ve במגוון עוצמות קול

01/06/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום