הממשלה אישרה היום להקים מרכז חישובים אקלימי לאומי, שיאפשר לחזות בצורה מפורטת את השפעת ההתחממות הגלובלית על אזורנו

צעד מרכזי בהיערכות למשבר האקלים. הממשלה אישרה היום (יום ראשון) הקמה של מרכז חישובים אקלימי לאומי, שיופעל על ידי השירות המטאורולוגי במשרד התחבורה, בהנחיית ועדת היגוי המורכבת מהמדענים הראשיים של משרדי הממשלה השותפים ויו"ר ועדת האקלים של האקדמיה הלאומית למדעים.

 

לאור הצורך בנתונים מדויקים להתמודדות עם משבר האקלים והשלכותיו הנרחבות, משרדי התחבורה, הגנת הסביבה, האנרגיה, החדשנות, המדע והטכנולוגיה, החקלאות ורשות המים החליטו להקצות כ-20 מיליון שקלים בחמש השנים הקרובות, במטרה להקים תשתית מחקר לאומית, לחקר שינוי האקלים בארץ ברזולוציה גבוהה.

פרסום

 

לשינוי האקלים השלכות נרחבות על כל מגזרי המשק – על החקלאות, על משק האנרגיה, על התחבורה, על משק המים ואגני הניקוז, על מערכות ביולוגיות ומערכות אקולוגיות, על הסביבה הבנויה ואף על החוסן הלאומי והבטחון הלאומי.

 

בעוד הממשלה פועלת במרץ, כחלק ממאמץ בינלאומי לנסות ולבלום את השינוי, היא חייבת במקביל לפעול גם להיערכות מושכלת לשינויים, שלמרבה הצער יתרחשו בעשורים הקרובים. משרדי הממשלה עוסקים במיפוי סיכוני האקלים ובבניית תוכניות היערכות סקטוריאליות, בהנחיית מינהלת היערכות לאומית במשרד להגנת הסביבה, אולם נדרש לבסס את הפעולות וההחלטות, הן בנוגע למניעה והן בנוגע להסתגלות, על מחקר מעמיק ותובנות מדעיות.

 

לצורך הדמיות מפורטות, נדרשים משאבי מחשוב משמעותיים – "מחשב על" בעל אלפי מעבדים ומשאבי אחסון בהיקפים עצומים. מרכז החישובים האקלימי מבוסס "מחשב-על", יאפשר לחזק את המחקר האקלימי ולהקים מאגר מידע פתוח של תחזיות אקלימיות מפורטות. זאת, במטרה לייצר תשתית ידע ראויה לקבלת החלטות ולהתמודד עם שינויי האקלים בישראל.

 

ישראל נמצאת באיזור המתחמם מהר יותר מהממוצע העולמי, ורגיש מאוד לשינויי האקלים – בין השאר בשל משאבי המים הטבעיים המוגבלים והקרבה לרצועת המדבריות. בתוך המרחב הגיאוגרפי המצומצם של ישראל, מתקיים מנעד טופוגרפי ואקלימי רחב, המחייב ביצוע של סימולציות ברזולוציה גבוהה, כדי לתאר כהלכה את התהליכים המטאורולוגים המקומיים ואת שינויי האקלים בקו החוף, ברכסי ההרים, בבקעה ובערבה.

 

לאור נסיונו ומומחיותו בהרצת סימולציות אקלימיות במחשבים מרובי מעבדים, השירות המטאורולוגי במשרד התחבורה יופקד על הקמת התשתית וניהולה, אך התשתית שתוקם תהיה פתוחה לכלל חוקרי האקלים בממשלה ובאקדמיה. לאור הרמה האקדמית הגבוהה של המחקר הישראלי, מובטח כי התשתית הלאומית שתוקם בעקבות החלטה זו, תצעיד את ישראל לחזית המחקר העולמי בתחום.

 

היות וההדמיות יהיו של כל המרחב שסביבנו, בסיס המידע הפתוח של התחזיות ברזולוציה גבוהה יוכל לשמש  את כלל מדינות האיזור ולקדם את המרחב כולו לקבלת החלטות הסתגלות מושכלות ומתואמות.

 

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי: "משרד התחבורה בראשותי שם בראש סדר העדיפויות את הטיפול והמניעה של משבר האקלים, ולשמחתי יש לנו שותפות ושותפים בממשלה שמבינים את חשיבות הפעולות המיידיות בנושא ונרתמו לדחיפה העקבית שלי לקדם ולתקצב את הקמת מרכז החישובים האקלימי. אנחנו, במשרד התחבורה, בעיצומו של מהלך אדיר לקידום המדיניות הסביבתית שכולל תהליך חשמול התחבורה שלנו- מאוטובוסים, דרך מסופי טעינה ועד הרכבת הכבדה, העברנו החלטות ממשלה לתחבורה נקייה והפכנו את הפירמידה לעבר שימוש בתחבורה ציבורית ובת קיימא. הבשורה שבאישור הקמת מרכז החישובים מהווה עיבוי של מערך הפעולות שנעשות למען הסביבה שלנו, שיאפשר התמודדות טובה יותר עם משבר האקלים".

 

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "בעידן של משבר אקלים מתגבר, הקמת מרכז חישובים אקלימי היא צעד הכרחי. נתונים מדויקים על המצב של ישראל ויכולות ניתוח גבוהות לגיבוש תחזיות הם כלי עבודה קריטי להיערכות ישראל למשבר האקלים. גל החום שאותו חווה אירופה בימים אלו מהווה דוגמה לחשיבות העליונה של יכולת ההיערכות של המדינה לשינוי האקלים. בהיערכות נכונה, מבוססת נתונים, ניתן להפחית את רמת הסיכון, לסייע לאוכלוסיות ותשתיות בסיכון להפחית את מידת הפגיעות שלהם, ולמנוע סבל ופגיעה ברכוש. בניית היכולת תאפשר לנו לזהות מוקדי סיכון ממקורות נוספים, למשל לבצע סימולציות של פיזור מזהמים ואיכות אוויר, לחשב תפוצת מחלות ומזיקים, ולקדם נושאים רבים הנמצאים בליבת העבודה של המשרד להגנת הסביבה וחשובים לשם שמירה על בריאות הציבור והסביבה".

 

שר החקלאות ופיתוח הכפר, עודד פורר: "ההתחממות העולמית היא איום גלובאלי הגורם לשינויים מרחיקי לכת בסביבת חיינו זהו אתגר בקנה מידה עולמי, ואנו מבינים היום יותר מתמיד, כמה חשוב שנקדים את המשבר הבא וניערך אליו מראש. על מנת להתמודד עם השלכות ההתחממות עלינו לאמץ שיטות פעולה חדשניות, ולקדם כבר היום פעולות שיוכלו לסייע לחקלאות להתמודד עם השלכות משבר האקלים בטווח הקצר והארוך, שיאפשרו לחקלאות להמשיך ולספק מזון טרי ובריא לאוכלוסייה".

פרסום

 

שרת האנרגיה, קארין אלהרר: "משרד האנרגיה מוביל בשנים האחרונות צעדים ומדיניות ברורה להתמודדות וטיפול במשבר האקלים במשק האנרגיה. הקמת המרכז הוא צעד נוסף שיאפשר לנו לבסס כלים ופתרונות להתמודדות עם משבר האקלים והשפעותיו על משק האנרגיה. הערכות מבוססות ומדויקות יותר הנוגעות לישראל, יספקו בסיס ידע רחב ומקיף של השפעות האקלים על המדינה, ובכך יסייעו להיערך לתרחישי קיצון והבטחת הרציפות התפקודית. מעבר לכך, חלק מהשפעות האקלים נוגעות למרחב הימי הסמוך לישראל, והערכות מדויקות לתחום זה שיבוצעו בעתיד על ידי המכון לחקר הימים והאגמים, חשובות הן לסביבה החופית, והן למרחב הימי שיוכל בעתיד לשמש גם לייצור אנרגיה. משרד האנרגיה גאה להיות שותף ולהוביל יחד עם המשרדים האחרים את הקמת המרכז הזה".

 

שרת החדשנות, המדע, והטכנולוגיה, אורית פרקש- הכהן: ״עוד החלטה חשובה לחיזוק המדע והטכנולוגיה הישראלית. עבודה משותפת של משרדי הממשלה מוציאה לדרך הקמת כוח מיחשוב משמעותי שיציג מידע מדוייק ומפורט אתגרי האקלים הייחודיים לישראל . אלה יחזקו את תעשיית המדע וההי טק בתחומים אלה ואת מעמדה הבינלאומי של ישראל בנושא זה״.

 

מנהל השירות המטאורלוגי במשרד התחבורה, ניר סתיו: "ישראל מבצעת קפיצת מדרגה בהתייחסות לאתגר ההיערכות לשינוי האקלים, עם תשתית מחשוב לאומית עבור מחקרי אקלים והקמת בסיס נתונים פתוח של תחזיות אקלימיות ברזולוציה גבוהה. בזכות החלטת הממשלה, יוכל השירות המטאורולוגי, יחד עם חוקרות וחוקרי האקלים באקדמיה, להפיק תחזיות אמינות ומפורטות שיהיו למצפן עבור עבודת משרדי הממשלה בישראל, ועבור שותפינו באזור".

 

מנהל רשות המים, יחזקאל ליפשיץ: "לרשות המים האחריות לנהל, לתפעל, לפתח ולהסדיר את משק המים, תוך שקלול צרכים עתידיים ובחינה שוטפת של מצב מקורות המים. רשות המים נערכת מזה זמן רב להפחתה במילוי מקורות המים הטבעיים שלה כתוצאה משינויי האקלים. הקמת מרכז חישובים אקלימי מתקדם, יתרום לדיוק התחזיות העתידיות של היצע מקורות המים הטבעיים ויאפשר הערכות טובות יותר של היקף המים המותפלים הנדרש למדינת ישראל בעתיד".

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל "אייר נט ". אייר נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום התעשייתי באייר נט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

EPEE קורא להכרה של RACHP

03/03/2024

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, בפתיחת כנס אילת-אילות לאנרגיה מתחדשת

03/03/2024

ועידת ישראל לכלכלה ירוקה יוצאת לדרך

27/02/2024

האם כך ייראו מבני העתיד?

28/01/2024

חשוב להשקיע בחדשנות האקלימית הישראלית

28/01/2024

משרד האוצר הטיל וטו, על יוזמת אנרגיה מתחדשת בשל רצון להימנע מהשקעה ממשלתית

16/12/2023

EPEE קורא להכרה של RACHP

03/03/2024

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, בפתיחת כנס אילת-אילות לאנרגיה מתחדשת

03/03/2024

ועידת ישראל לכלכלה ירוקה יוצאת לדרך

27/02/2024

האם כך ייראו מבני העתיד?

28/01/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום