אושרו התקנות, המחייבות התקנת תשתית לעמדות טעינה לרכב חשמלי בכל בניין חדש

התקנות קובעות כי יש להתקין תשתית חשמל לכל החניות בבניין, כך שבעתיד יהיה ניתן לחבר אותן בקלות לעמדת טעינה לרכבים חשמליים. בעקבות ביקורת על כך שהתקנות היו כלליות מדי בעבר, התווספו הנחיות ממוקדות יותר, כגון הגדרת מתח זרם החשמל הנדרש
תשעה חודשים לאחר שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה המליצה לשרת הפנים, איילת שקד, לאשר את התקנות, המחייבות התקנת תשתית לעמדות טעינה לרכב חשמלי בכל בנייה רוויה חדשה, חתמה שקד על התקנות.המלצתה של המועצה נועדה לוודא כי מבני המגורים החדשים שייבנו לא יהוו מכשול להגדלת שוק הרכבים החשמליים. בנוסף, המטרה היא לאפשר היערכות מדורגת של השוק לרכבים מסוג זה.

כבר היום, למרות שמדובר בשוק מצומצם יחסית, נושא הטעינה בבנייני מגורים משותפים קיימים מייצר חיכוכים רבים בין הדיירים – בין השאר, בגלל הצורך לבצע חלק מהתשתיות והחיבורים בשטחים משותפים, וכן בשל הקושי שבהצמדת חיוב החשמל ללקוח. כל זאת, בנוסף להספקי חשמל נמוכים במבנים ישנים, שאינם מאפשרים הטענה של מספר רב של רכבים בו זמנית. כמו כן, בבניינים מסוימים קשה עד בלתי אפשרי להוסיף תשתית כזו לאחר שהבניין כבר קיים.

באמצעות הכנה נכונה אפשר יהיה להרחיב את היקף הרכבים החשמליים, להקל על החסמים ובכך להוריד את היקף פליטת גזי החממה.

פרסום

על התקנות עליהן המליצה הוועדה בינואר הייתה גם לא מעט בקורת, בעיקר על כך שהן כלליות מידי ומאפשרות ליזמים לפרש אותן כרצונם. לאור זאת התקנות עודכנו והפכו ממוקדות יותר: הן מחייבות תשתית טעינה רכב חשמלי לכלל החניות בבניין ובתנאי שהוא כולל לפחות שש דירות במבנה של לפחות שתי קומות (זאת בדומה לתקנה הראשונית שיצאה).

אבל במקום ההגדרה הכללית להכנת התשתית, התקנה החדשה קובעת כי לכל חניה תהיה תשתית, שתכלול חיבור לרשת החשמל, לוחות חשמל ייעודיים, המתאימים להזנת רכב חשמלי, וכן שהתשתית תאפשר טעינה של 20% ממספר מקומות החניה. כאמור, כניסת התקנות לתוקף תהיה מפברואר 2023 – כלומר, יזם שיגיש בקשה להיתר בניה עד לתאריך זה לא יחויב בתקנות.

פרסום

על פי ההערכה, עלות הקמת התשתית נאמדת במאות אלפי שקלים לבניין, בהתאם במספר לוחות החשמל הנדרשים. עלות זו תגולגל למחיר הדירה, אך לא מדובר בייקור משמעותי של הדירות.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל "אייר נט ". אייר נט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום התעשייתי באייר נט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום האוורור ,מיזוג האוויר הקירור והחימום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ECHA שוקלת את השפעות PFAS

16/06/2024

בהולנד תופסו יותר מ-40 טונות של נוזל קירור

16/06/2024

מדריך להקמת עמדות טעינה לכלי רכב חשמליים בבתים משותפים

09/06/2024

צניחה של עשרות מיליוני שקלים במכירות מזגני אלקטרה, תדיראן וברימאג 

06/06/2024

התחלה נקייה עבור משאבת חום פרופאן תעשייתית

05/06/2024

מפסולת - לזהב

05/06/2024

ECHA שוקלת את השפעות PFAS

16/06/2024

בהולנד תופסו יותר מ-40 טונות של נוזל קירור

16/06/2024

מדריך להקמת עמדות טעינה לכלי רכב חשמליים בבתים משותפים

09/06/2024

צניחה של עשרות מיליוני שקלים במכירות מזגני אלקטרה, תדיראן וברימאג 

06/06/2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום